“Çinli vatandaşların katilleri cezalandırılacak”

2018-10-20 14:55:11 CRI

Orta Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Faustin-Archange Touadera, Çinli vatandaşların katillerinin cezalandırılacağını ve vahşi eylemlerin Orta Afrika ile Çin arasındaki işbirliğini engelleyemeyeceğini söyledi.

Çin Büyükelçisi Chen Dong ile Orta Afrika'nın başkenti Bangui'de kısa bir süre önce bir araya gelen Touadera, görüşmede ilk olarak, 4 Ekim'de yaşanan olayda hayatını kaybeden Çinli vatandaşlar için üzüntüsünü belirtti. Touadera ayrıca, olayda yaşamını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu.

Çinli vatandaşları öldüren saldırganların Orta Afrika'nın barış ve kalkınmasını engelleyen halk düşmanları olduğuna dikkat çeken Touadera, Orta Afrika halkının uzun yıllar süren kaos boyunca şiddetten uzak durarak, barışçıl gelişme talep ettiklerinin altını çizdi.

Touadera, barış düşmanlarının vahşi eylemlerinin Orta Afrika ile Çin arasında sürekli derinleşen dostane işbirliğini engellemesine izin vermeyeceklerini ifade etti.

Touadera ayrıca, Orta Afrika hükümetinin yurtiçindeki yabancıların güvenliğine yönelik korumayı güçlendirerek, benzer bir facianın tekrarlanmasından kaçınmak üzere ilgili önlemleri yerine getireceğini vurguladı.

Orta Afrika'nın güneybatısındaki Sosso-Nakombo kentinde, 4 Ekim'de yaşanan olayda bir çete kentte çalışan Çinli vatandaşlara saldırmıştı. Olay sonucu üç kişi yaşamını yitirmiş ve üç kişi de yaralanmıştı.

Olayın ardından, saldırıdan etkilenen 63 Çinli vatandaş, Çin Büyükelçiliği'nin talebi üzerine Orta Afrikalı emniyet güçleri ve BM Barış Koruma Gücü'nün koruması altında Kamerun'a tahliye edilmişti.

Gelen bilgilere göre, Orta Afrika polisi olayla ilgili ondan fazla kişiyi göz altına aldı ve yargılamanın Kasım ayında başlatılması bekleniyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor