DTÖ Başkanı: Ticaret savaşı küresel ekonomi için büyük risk

2018-10-19 10:53:29 CRI

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Başkanı Roberto Azevedo, sürekli şiddetlenen ticaret savaşının küresel ekonomi için büyük bir risk ve serbest ticaret için ciddi bir kriz oluşturacağı uyarısında bulundu.

Roberto Azevedo, DTÖ ekonomistlerinin tam ölçekli olası bir ticaret savaşının etkileri dâhil olmak üzere, ticari ihtilaflara dair tüm ihtimalleri değerlendirdiğini belirtti.

Azevedo, uluslararası ticaret işbirliğinin tamamen çökmesi hâlinde, küresel ticaretin büyüme oranının yüzde 17'ye kadar daralmasının, küresel GSYH'nin de yüzde 1,9 oranında azalarak milyonlarca kişinin işini kaybetmesinin öngörüldüğünü söyledi.

Herkesin yararı için uluslararası toplumun gerilimi hafifletme sorumluluğunu üstlenmesi çağrısında bulunan Azevedo, ikili veya DTÖ çerçevesindeki diyalogların artırılması, çok taraflı ticaret sistemi kapsamında çözümler alınması gerektiğini vurguladı.

Azevedo, "Eğer ticarette gerilimi azaltmak ve işbirliğini yeniden tesis etmek için eyleme geçilmezse çok taraflı ticaret sisteminde ciddi zararlar oluştuğunu görebiliriz. Bunun uzun vadeli ekonomik sonuçları ağır olur" diye konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor