Başbakan Li Keqiang, Macron ile görüştü

2018-10-19 10:17:53 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang dün Brüksel'de Asya-Avrupa Toplantısı (ASEM) 12. Zirvesi esnasında Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile bir araya geldi.

Li Keqiang, görüşmede Çin-Fransa ilişkilerinin iyi yönde geliştiğine dikkat çekerek, Paris ile ilişkilerin uzun vadeli ve istikrarlı şekilde gelişmesi için ortak çaba göstereceklerini dile getirdi.

Çin'in karşılıklı olarak piyasaların açılmasını genişletmeye, ticaret ve yatırımları sürekli ve dengeli şekilde yükseltmeye hazır olduğunu belirten Başbakan Li, iki ülkeden işletmeler için olumlu beklentiler sunulacağını söyledi.

Bunun yanı sıra, Çin-Avrupa yatırım anlaşmasına dair müzakereler ile Çin-Fransa ticaret ve yatırım işbirliğinin paralel şekilde ilerletilebileceğini kaydeden Li Keqiang, Çin'in Fransa ve Avrupa ile çok taraflılığı ve kurallara dayalı serbest ticaret sistemini korumak istediğinin altını çizdi.

Emmanuel Macron, görüşmede Fransa'nın Çin'le en kısa zamanda iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım işbirliğinin yol haritasını belirlemeyi, ikili ticaret ve yatırımı güçlendirmeyi arzuladığını belirtti.

Fransa'nın Çin'le nükleer enerji ve tarım gibi alanlardaki işbirliğini derinleştirmeyi istediğini dile getiren Macron, Dünya Ticaret Örgütü'nde reform ve iklim değişikliği gibi sorunlar üzerindeki fikir alışverişini ve koordinasyonu da yoğunlaştıracaklarını sözlerine ekledi.

Li Keqiang, aynı gün Kamboçya Başbakanı Hun Sen ve Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc ile de ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor