UNCTAD: Çin, en çok yatırım çeken ülke

2018-10-16 15:04:47

BM raporuna göre Çin, bu yılın ilk yarısında dünyanın en çok yatırım çeken ülkesi oldu.Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) dün “Küresel Yatırım Eğilimleri Gözlem Raporu”nu yayımladı. Rapora göre, bu yılın ilk yarısında Çin'in çektiği doğrudan yabancı yatırımlar yüzde 6 oranında artarak 70 milyar ABD Doları'nı aştı. Böylece Çin, dünyada yabancı yatırımcıların en çok tercih ettiği ülke konumuna yükseldi.


Raporda, küresel doğrudan yatırımların, ABD'nin gümrük tarifesinin etkisiyle bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 41 oranında azalarak 470 milyar dolara indiği bildirildi.


UNCTAD Ticaret ve İşletmeler Müdürü James Zhan, basına verdiği demeçte, Çin'in en çok yatırım çeken bölge olmasının arkasında yatan nedenleri sıraladı. Çin'in yabancı yatırım miktarını genişletmesi ve iç piyasasının dışa açılma boyutunu sürekli artırmasının etkili olduğunu söyleyen Zhan, ayrıca serbest ticaret bölgelerinin yabancı yatırımları çekmede öncülük etmesi ve ülkenin batı kesimine çekilen yabancı yatırımların artış eğilimini koruması gibi unsurların rol oynadığını belirtti.    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor