Pakistan ve Çin bağları sıkılaştırıyor

2018-10-16 11:20:03

Pakistan Adalet Hareketi Partisi Genel Başkanı ve Pakistan Başbakanı İmran Han Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dışişleri Ofisi Başkanı Song Tao'yu dün başkent İslamabad'da kabul etti.

 Song Tao görüşmede, Çin ve Pakistan'ın birbirine tüm koşullarda sadık kalan iki dost ülke olduğuna işaret ederek, Çin'in öteden beri Pakistan ile dostluğuna büyük değer verdiğini vurguladı.

 Çin'in Kuşak ve Yol kapsamında Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun inşasını güçlendirerek ikili ilişkileri sıkılaştırmak için Pakistan ile el ele vermeye hazır olduğunu kaydeden Song, ÇKP'nin Pakistan Adalet Hareketi Partisi ile işbirliğini ilerletip ilişkileri ve ekonomik koridor inşasını güçlendireceklerine vurgu yaptı.

 Pakistan Başbakanı İmran Han ise Çin ile ilişkileri diplomasilerinin temel taşı ve önceliği olarak gördüklerine dikkat çekti. Çin ile işbirliğini pekiştirmeye ve ekonomik koridor inşasını derinleştirmeye hazır olduklarını ifade eden Han, iktidar partileri arasındaki dostluğu sağlamlaştırarak ÇKP'nin devlet yönetim deneyimlerini öğrenmeyi, böylece iki ülkenin halklarına da yarar getirmeyi arzuladıklarını söyledi.


Song Tao ziyaretinde ayrıca Pakistan Dışişleri Bakanı Mahdum Şah Mahmud Kureyşi gibi Pakistan'ın diğer liderleriyle de görüşmeler yaptı.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor