Suriye: Koalisyon, ülkemizde beyaz fosfor kullandı

2018-10-15 11:02:16

Suriye hükümeti, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin ülkenin doğusunda yer alan Deyr ez Zor eyaletinde dünya genelinde yasaklı olan beyaz fosfor içeren bombayla sivil yerleşim merkezlerine saldırı düzenlediğini açıkladı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, konu üzerine BM Genel Sekreteri'ne ve BM Güvenlik Konseyi başkanına gönderdiği mektupta, koalisyona ait savaş uçaklarının 13 ve 14 Ekim'de Deyr ez Zor eyaletine bağlı Hacin kentinde çok sayıda sivil konuta beyaz fosfor içeren bomba attığını, saldırılarda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere büyük can kaybı yaşandığını bildirdi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, mektubunda, bu girişimin, uluslararası hukuku ve insan haklarını açıkça ihlal ettiğini de vurguladı.

Bakanlık, BM Güvenlik Konseyi'nin konuyla ilgili uluslararası bir soruşturma başlatması, Suriye'de ABD öncülüğündeki yabancı askerlerin varlığının sona erdirilmesi ve ülkenin toprak bütünlüğünü bozma planlarının engellenmesi talebinde de bulundu.

Suriye hükümeti, daha önce de birçok kez koalisyon güçlerini Suriyeli sivillere beyaz fosforla saldırı düzenlemekle suçlamış, ancak ABD Savunma Bakanlığı Şam'ın iddialarını yalanlamıştı.    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor