“NATO bahane aramasın, Yugoslavya'yı bombalamak büyük hataydı!”

2018-10-14 15:15:20

“NATO bahane aramasın, Yugoslavya'yı bombalamak büyük hataydı!”

(CRI, Zhao Hongchao)

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milos Zeman, NATO'nun Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'ni bombalamasının büyük bir hata olduğunu ve olayı örtbas etmek için hiçbir bahane olmadığını ifade etti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Sırbistan ziyaretinde yaptığı konuşmada, 1999 yılında sivilleri korumak ve Miloseviç rejimini engellemek için Yugoslavya'yı bombaladıklarını belirtmişti.

Jens Stoltenberg'in ifadesini değerlendiren Milos Zeman, söz konusu açıklamanın NATO'nun hatasını örtbas etmek için söylenmiş bir bahane olduğunu savundu.

NATO, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'ni bombaladığında, Milos Zeman Çek Cumhuriyeti Başbakanı'ydı. Milos Zeman, Çek Cumhuriyeti'nin, Yugoslavya'nın bombalanmasını en son kabul eden NATO üyesi olduğunu ancak bombardımanın sadece askeri hedeflere odaklanması gerektiğini bir ön koşul olarak koyduklarını ifade etti. NATO, Çek Cumhuriyeti'ne bu konuda teminat vermiş, ancak verilen söz tutulmamıştı.

1999 yılının Mart ayında, NATO, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin yetkisi olmaksızın Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'ne 78 gün süren hava saldırısı düzenledi, Sırbistan'da en az 2 bin 500 kişi hayatını kaybetti, 30 milyon dolarlık maddi hasar oluştu.

Çin'in Yugoslavya'daki Büyükelçiliği de NATO bombalarının hedefi oldu. Bu saldırıda 3 gazeteci hayatını kaybetti, 20'den fazla elçilik personeli yaralandı.

NATO Yugoslavya'yı bombalarken 310 bin tükenmiş uranyum bombası kullandı. Bu, son yıllarda Balkan bölgesinde kanser ve diğer ilgili hastalıkların hızla artmasına neden oldu. Ancak ABD ve NATO, tükenmiş uranyum bombalarının insan sağlığına potansiyel zararını reddetti. Sırbistan'da tükenmiş uranyum bombalarından zarar görenler bu yıl NATO'ya dava açma kararı aldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor