Meksika: Kanada ve ABD ile yaptığımız anlaşma Çin'le ilişkimizi kısıtlamaz

2018-10-14 14:52:27 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün akşam saatlerinde Meksika Dışişleri Bakanı Luis Videgaray'la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Luis Videgaray, ABD-Meksika-Kanada Anlaşmasıyla (USMCA) ilgili Wang Yi'ye bilgi verdi. Meksika'nın bağımsız bir egemen ülke olduğunu vurgulayan Videgaray, ilgili anlaşmanın Meksika ile Çin arasında temasları etkilemeyeceğini, anlaşmanın iki ülke arasındaki ticaret, yatırım ve siyasi ilişkilerde herhangi bir kısıtlamaya neden olmayacağını kaydetti.

Videgaray, Çin'in Meksika'nın güvenilebilir bir ortağı olduğunu, ikili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini daha da geliştirmeye hazır olduklarını belirtti.

Çin ve Meksika'nın kapsamlı stratejik ortak olduklarını vurgulayan Wang Yi, herhangi bir ikili ve çok taraflı serbest ticaret anlaşmasının üçüncü bir tarafı hedef almaması ve diğer ülkelerin meşru hak ve çıkarlarını kısıtlamaması gerektiğini savundu.

Wang Yi, yeni kalkınan piyasalar olan Çin ve Meksika'nın çok taraflılığı ve serbest ticaret sistemini ortaklaşa korumaları gerektiğine dikkat çekti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi geçtiğimiz hafta Kanadalı mevkidaşı Chrystia Freeland'la da konuyla ilgili bir telefon görüşmesi yapmıştı. Chrystia Freeland, USMCA anlaşması hakkında bilgi vererek, kendi kararları doğrultusunda diğer ülkelerle serbest ticaret anlaşması görüşmelerine devam edeceklerini ifade etmişti.

ABD-Meksika-Kanada Anlaşması nedir?

ABD-Meksika-Kanada Anlaşmasının, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşmasının (NAFTA) yerini alacak yeni bir ticaret anlaşması olduğu belirtiliyor.

ABD Başkanı Donald Trump, yaklaşık 1,2 trilyon dolarlık ticareti ilgilendiren yeni anlaşmayı "ABD tarihinin en önemli ticaret anlaşması" olarak niteliyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor