Trump: Brunson'ı Oval Ofis'te ağırlayacağım

2018-10-13 16:17:46

Trump: Brunson'ı Oval Ofis'te ağırlayacağım

Yaklaşık 2,5 aydır ev hapsinde tutulan ve Türkiye ile ABD arasında gerilime neden olan rahip Andrew Craig Brunson'a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı da kaldırılan ve yattığı süre göz önüne alınarak serbest bırakılan rahip yoğun güvenlik önlemleri altında Türkiye'den ayrılarak Almanya'ya gitti. 

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Almanya'daki kontrollerinin ardından Brunson'un ABD Maryland'daki hava üssüne geleceği duyuruldu.

ABD Başkanı Trump, "Brunson'ın salıverilmesi memnuniyet verici, onu bugün Oval Ofis'te ağırlayacağım" açıklamasını yaptı.

Brunson'la ilgili bir açıklama da Beyaz Saray'dan geldi. Yapılan yazılı açıklamada, Brunson'un serbest bırakılması için destek veren kongre üyelerine ve diplomatlara teşekkür edildi ve "ABD rahip Brunson'ın bırakılması konusunda memnun" ifadesi kullanıldı. Açıklamada, "Türkiye ve diğer ülkelerde tutuklu bulunan ABD vatandaşları konusunda endişelerimiz sürmekte" ifadelerine yer verildi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, mahkemenin Brunson kararına ilişkin "Türkiye'nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu Türkiye'de yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu ortaya koymuştur." dedi.

ABD-Türkiye ilişkileri düzelir mi?

Brunson'ın tutuklanması son dönemde ABD-Türkiye ilişkilerindeki gerginlik unsurlarından biriydi. ABD yönetimi, Brunson gerekçesiyle önce Türkiye adalet ve içişleri bakanlarına yaptırım uyguladı, ardından Türkiye'den gelen çelik ve alüminyum ürünlerinin gümrük vergisini artırdı. Türkiye de bu yaptırımlara aynı oranda karşılık verdi. Bu bağlamda, Brunson'un serbest bırakılmasının, Türkiye-ABD ilişkilerinde bir düzelme işareti olabileceği belirtiliyor.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı hadisenin ardından Ankara ve Washington bu olayı aydınlatmak için işbirliğine ihtiyaç duyuyor olabilir. Bazı uzmanlar, Brunson'ın bu aşamada serbest bırakılmasını Kaşıkçı olayıyla irtibatlandırıyor. ABD medyası, Türkiye'nin Kaşıkçı olayında ABD'nin desteğini almak için Brunson'ı bıraktığını iddia ediyor.

Diğer yandan, her ikisi de NATO üyesi olmasına rağmen, Türkiye-ABD ilişkileri çok daha ciddi bir gerginliğin içinde bulunuyor. İki ülke pek çok konuda farklı pozisyon alıyor. Bu nedenle Brunson'ın serbest bırakılması, ikili ilişkilerde bir anlık iyileşme yaratabilirse de, uzun vadede küçük bir adım olmaktan öteye gidemeyeceği kaydediliyor.


ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği'nin Türkiye'deki ABD Büyükelçiliği'nın protesto gösterisi sonrasında


ABD, papaz Andrew Brunson üzerinden Türkiye'nin iki bakanına eşi görülmemiş yaptırımlar yaptıktan sonra 3 Ağustos 2018'de ABD Ankara Büyükelçiliği'nin önünde büyük protesto gösterisi yapıldı. (Xinhua Haber Ajansı/Mustafa Kaya)

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor