Kazakistan'da Semavi ve Geleneksel Dinler Kongresi

2018-10-10 20:57:44

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev bugün düzenlenen 6. Semavi ve Geleneksel Dinler Liderler Kongresi'nin açılışında bir konuşma yaptı.

Nazarbayev konuşmasında, günümüz dünyasında yeni bir ‘demir perde' oluştuğunu, dünya genelinde dini çevrelerin işbirliğini yükseltmeleri ve dünya barışını ortaklaşa ilerletmeleri gerektiğini belirtti.

2 gün sürecek 6. Semavi ve Geleneksel Dinler Liderleri Kongresi, Kazakistan'ın başkenti Astana'da başladı.

Nazarbayev kongrede yaptığı konuşmada, yeni yüzyılın başlamasından bu yana 18 yıl geçtiğini, ancak dünyada barış, istikrar ve huzurun henüz tesis edilemediğini, ülkeler arasında yeni demir perdeler oluşmakta olduğunu söyledi.

Nazarbayev, dini çatışmalar, ticaret savaşları, çevre kirliliği gibi sorunların din adamlarını da endişelendirdiğini ifade etti. Nazarbayev, din adamlarının dünya barışının takipçileri olarak uyumlu bir insanlık için üzerlerine düşen rolü üstlenmeleri gerektiğini kaydetti.

Nazarbayev, kongre kapsamında bir bilişim platformu oluşturulmasını önererek, halkın radikalizm ve şiddet eğiliminden uzak tutulmasına yardım sağlanması çağrısında bulundu.

Nazarbayev'in önerisiyle gerçekleştirilen 6. Semavi ve Geleneksel Dinler Liderler Kongresi, üç yılda bir düzenleniyor. Kongre ilk kez 2003 yılında düzenlendi. Son kongrenin ana teması “Dini Liderler Uyumlu Dünyayı Ortaklaşa Oluşturuyor” olarak belirlendi.

Kongreye 46 ülke ve bölgeden dini liderler ve dini örgütlerin temsilcilerinin yanı sıra, uluslararası örgütlerin temsilcileri katılıyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in himayesinde gerçekleştirilen ve Barış ve Uyum Sarayı'nda düzenlen kongreye, Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın yanı sıra İslamiyet, Hristiyanlık, Budizm, Yahudilik, Hinduizm, Taosizm ve diğer dinlerden temsilciler katıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor