Beşar Esad: Tüm topraklarımızı geri alacağız

2018-10-10 19:54:48

Beşar Esad: Tüm topraklarımızı geri alacağız


(CRI, Zhao Yuanfang)

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden (SNHR) verilen bilgiye göre, Suriye muhalefet güçleri ve aşırı silahlı gruplar İdlib eyaletinde askerden arındırılmış bölgeden ağır silahları geri çekti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, silahsız bölgede anlaşmanın kanlı çatışmaların önüne geçtiğini, ancak bunun sadece ‘geçici bir önlem' olduğunu, muhalefet kontrolünde kalan diğer bölgeleri de alacaklarını belirtti.

İdlib, radikal grupların kontrolünde kalan son bölge olarak dikkat çekiyor. Rusya ve Türkiye, 15 Ekim'den önce tüm grupların silahsız bölgeden ayrılmasını istedi, aksi takdirde Suriye ordusu kente girmeyi planlıyordu.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, muhalif güçler İdlib'in ön cephesinden tüm ağır silahları çekti. Ondan fazla silahlı gruptan oluşan El-Nusra Cephesi daha önce, Rusya ile Türkiye arasında varılan anlaşmayı uygulamayı ve askerden arındırılmış bölgede yalnızca hafif ve orta büyüklükteki silahları bulundurmayı kabul ettiklerini duyurmuştu.

Suriye ordusu bu yıl muhalif gruplara karşı operasyonları artırdı, ülkenin güney ve orta kesimlerindeki pek çok yerleşim yeri tamamen kontrol altına alındı. Suriye ordusu, ülke topraklarının yüzde 65'inden fazlasını geri almış durumda, muhalefetse sadece İdlib'te varlık gösterebiliyor. Suriye hükümeti, ülkenin tamamında egemenliği sağlamadan savaşın bitmeyeceğini belirtiyor.

Devlet Başkanı Beşar Esad, 7 Ekim'de yaptığı açıklamada, Rusya ve Türkiye'nin silahsız bölge oluşturma anlaşmasının ‘geçici bir önlem' olduğunu belirtmiş, ülkenin kalan tüm topraklarını kontrol altına alacaklarını söylemişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor