İsviçreli UBS Bankası Paris'te yargılanıyor

2018-10-09 19:42:35 CRI

İsviçreli UBS Bankası Paris'te yargılanıyor

Yaklaşık 10 milyar avro vergi kaçırılmasına aracılık etmekle suçlanan İsviçreli UBS Bankası aleyhine açılan dava Paris'te başladı. UBS Bankası'nın Fransa şubesi ile birlikte, bu bankanın 6 üst düzey yöneticisi Paris'te yargılanıyor.

Vergi kaçınma ve zenginliği gizleme konusunda ‘cennet' olarak kabul edilen İsviçre'de bu işler artık eskisi kadar kolay olmayacak.

İsviçreli banka ve Fransa'daki şubesi, “yasa dışı bankacılık faaliyetleri, kara para aklamak ve yolsuzluk” suçlamalarından ceza mahkemesinde yargılanacak. Savcılık makamının, banka aleyhine 5 milyar avro kadar para cezası talep etmesi bekleniyor.

6 yıl süre araştırmadan sonra, özellikle UBS'nin eski bir çalışanının raporu doğrultusunda, Fransa'daki ilgili birimler bankanın 2004 ila 2012 yılları arasında çok sayıda zengin Fransız'ın yerel vergi denetimlerinden kaçarak paralarını İsviçre'ye transfer etmesine yardım sağlamak ve bundan kar elde etmekle suçlandı. Fransız mudilerin 2004-2012 yıllarında İsviçreli banka aracılığıyla yaklaşık 10 milyar avro vergi kaçırdığı tahmin ediliyor.

Söz konusu dava, dün Paris'teki bir mahkeme başladı. UBS'nın eski başkan yardımcısı ve UBS'in Fransız şubesi başkan yardımcısı dahil bankanın 6 üst düzey yöneticisi Paris'te yargılanıyor. Tüm suçlamaları reddeden UBS, kendi çıkarlarını kararlılıkla savunacağını belirtti. Dava Kasım ayı ortasına kadar sürecek.

UBS son yıllarda başka ülkeler tarafından da vergi kaçırmakla suçlanmıştı. Belçika, UBS'yi vergi kaçakçılığına aracılık etmekle suçluyor. UBS daha önce ABD, İngiltere ve İsviçre'deki denetim ve yönetim kuruluşlarına yüklü miktarda para cezaları ödedi.

İsviçre Federal Vergi İşleri İdaresi tarafından geçen hafta yayınlana rapora göre, daire, Ekim ayında diğer ülkelerin vergi kuruluşlarıyla 2 milyon finansal hesap bilgisi değişimi yaptı. Bu İsviçre'nin koşulsuz olarak banka müşterilerinin gizliliğini koruma geleneğinin sona ermesini simgeliyor.

İsviçre Federal Vergi İşleri Dairesi'nin yaptığı açıklamaya göre, ilk bilgi değişiminin içerdiği ülkelerde Avrupa Birliği ülkeleri ile Avustralya, Kanada, Japonya ve Kore Cumhuriyeti dahil 9 ülke ve bölge yer almakta. 2019 yılına kadar, UBS'nin işbirliği yaptığı ülkelerin gizlilik ve veri güvenlik standardına uyması durumunda, UBS'nin veri paylaştığı taraflar 80 ülke ve bölgeye genişletilecek.

Daha önce “Banka Gizlilik Yasası” nedeniyle, dünya genelindeki zenginler paralarını İsviçre'deki bankalara yatırmayı tercih ediyordu. İsviçre bu nedenle dünyadaki en büyük off-shore sermaye yönetim merkezi haline geldi.

Ancak çeşitli ülkelerin ciddi baskılarıyla, İsviçre'deki bankaların gizlilik politikası zayıflıyor. İsviçre, 2014 yılında mali hesaplarda vergiyle ilgili bilgilerin otomatik değişimi sistemine resmen katıldı. Söz konusu sistem uyarınca, çeşitli ülkelerin hükümetlerinin vergi mükellefinin yurt dışındaki mali hesaplardaki tüm bilgileri paylaşması gerekiyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor