Brexit belirsizliği İngiliz ekonomisini zorluyor

2018-10-08 20:08:42

Brexit belirsizliği İngiliz ekonomisini zorluyor


(Xinhua, CRI, Liang Tao)

İngiltere'de dün yayınlanan iki ankete göre, ihracatın yavaşlanmasıyla birlikte ülkenin istihdam zorluğu artıyor ve yatırım planları erteleniyor. İngiliz şirketleri Brexit belirsizliğinden büyük zarar görüyor.

Reuters'in haberine göre, İngiliz Ticaret Odası 5 bin 600 İngiliz firması üzerinde anket yaptı, şirketlerin personel istihdam etme sıkıntısının, 1989 yılından bu yana en yüksek seviyede olduğu tespit edildi. Fabrika ihracatı da 2016 yılının sonundan bu yana en düşük seviyede.

Önümüzdeki üç ay içinde daha fazla personel almayı planlayan hizmet şirketlerinin oranı yüzde 60'tan 47'ye kadar düştü. Bu, 1993 yılının ilk çeyreğinden bu yana görülen en düşük seviye. Hizmet şirketlerinin yüzde 72'si işe alma konusunda zorluklar çektiğini belirtiyor. Bu oran kaydedilen en yüksek rakam olarak dikkat çekti.

İngiliz Ticaret Odası Genel Direktörü Adam Marshall, bu rakamların Brexit belirsizliğinin ve ülke içinde ticareti teşvik eden önlemlerin eksikliğinin etkisi olduğuna dikkat çekti. Marshall, 2016 yılında Brexit referandumundan bu yana İngiltere ekonomisinin diğer birçok gelişmiş ekonomiden daha az büyüğünü kaydetti.

İngiltere'nin bir sonraki adımı TPP

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, İngiltere'nin Brexit'inin ardından Trans-Pasifik Ortaklığı'na (TPP) katılmasını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Şinzo Abe dün Financial Times'a verdiği röportajda, İngiltere'nin Brexit'ten sonra ‘Avrupa'nın kapısı' statüsünü kaybedeceğini ancak halen küresel güce sahip bir ülke olduğunu hatırlatarak, İngiltere'nin herhangi bir anlaşma olmadan Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasının önlenmesi için, iki tarafın da belli tavizler vermesi çağrısında bulundu.

Şinzo Abe, Brexit'in küresel ekonomi üzerindeki olumsuz etkisinin en aza indirilmesini ümit ettiğini ifade etti.

İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox, Temmuz ayında yaptığı açıklamada, Brexit'ten sonra İngiltere'nin TPP'ye katılımı konusunda kamuoyunu yoklayacaklarını belirtmişti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor