BM raporu uyarıyor: Dünyamız yaşanmaz bir yer olabilir

2018-10-08 19:12:50 CRI

Birleşmiş Milletler Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli'nin bugün yayınladığı raporda, küresel ısınmanın etkilerinin mevcut hızla sürmesi halinde, 2030-2052 yılları arasında dünyanın ortalaması sıcaklığının Sanayi Devrimi öncesine oranla 1,5 derece artacağı belirtildi.

Rapora göre, küresel ısınmanın 1,5 derece içinde tutulması amacıyla tüm sosyal kesimler acil ve kapsamlı tedbirler almaya çağırıldı.

Panelin son değerlendirme raporuna göre, sanayileşme öncesindeki seviyeye oranla, küresel ısınma, Paris Anlaşmasında onaylanan 2 derece değil, 1,5 derece içinde tutulmalı, böylece insanlığa ve doğal ekolojik sistemine fayda sağlanabilir.

Raporda, dünyada küresel sıcaklığın 1 derece yükselmesinin yol açtığı aşırı hava olayları gerçekleştiğine işaret edildi. Rapora göre, hava sıcaklığının 2 derece artması durumunda yüzde 99 oranında mercan kayalığı kaybolacak; yerküre yüzeyindeki sıcaklığın 1 derece artması, ölümcül fırtına, sel felaketi ve kurak iklime sebep olacak, hava sıcaklıklarıysa 3-4 derece artacak. Bu gelişmeler dünyamızı yaşamaya uygun olmayan bir yer haline getirecek.

Rapor uyarınca, hava ısınmasının 1,5 derece içinde tutulması için toprak, enerji, sanayi, inşaat, taşımacılık konusunda hızlı, kapsamlı ve uzun vadeli değişimler yapılması gerekiyor. 2030 yılına kadar dünyada karbondioksit boşaltımının yüzde 45 azaltılması da şart.

Söz konusu rapor, 40 ülkeden gelen 91 bilim insanının katkısı ve çeşitli bilimsel araştırmalara göre oluşturuldu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor