Kuzey Kore ve Güney Kore'den yarımadada savaşı bitirme çağrısı

2018-10-06 16:00:20 CRI

Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti-KDHC) ve Güney Kore, Kore Yarımadası'nda savaş tehlikesine son verilmesi çağrısı yaptılar.

Söz konusu çağrı, “Kuzey-Güney İlişkilerinin Gelişmesi ile Barış ve Refah Bildirgesi”nin 11'inci yıldönümü için dün Pyongyang'da düzenlenen toplantıda duyuruldu.

Kore Merkezi Haber Ajansı'nın (KCNA) haberine göre, KDHC Yüksek Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Kim Yong-nam ve Güney Kore Birleştirme Bakanı Cho Myong-gyon toplantıda hazır bulundular.

İki taraf, toplantıda “Kore Yarımadası'nda savaş tehlikesine bir son vererek bu toprakların nükleer silahların veya tehditlerin olmadığı barışçıl bir bölgeye dönüştürülmesi gerektiği” vurgusunu yaptı.

Kim Yong-nam, toplantıda yaptığı açıklamada, 11 yıl önce iki tarafın liderlerinin tarihi Pyongyang görüşmesinde söz konusu bildirgeye imza atarak milli birliğin sağlanması için parlak bir başlangıç yarattıklarını hatırlattı.

Güney Kore ve Kuzey Kore liderlerinin bu yıl içinde 3 kez gerçekleştirdikleri görüşmelerde barışın ve refahın yeni kilometre taşları niteliğindeki Panmunjom Deklarasyonu ve Pyongyang Ortak Bildirisi'nin ortaya çıktığına işaret eden Kim Yong-nam, tüm ulusun söz konusu iki belgeyi hayata geçirmek için ortak çaba göstermesi gerektiğini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor