Juncker: AB dış politikada tek ses olmalı

2018-10-06 15:29:47

Juncker: AB dış politikada tek ses olmalı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, önceki gün Avusturya Ulusal Meclisi'nde yaptığı konuşmada, AB'nin dış politikada birlik içinde hareket etmesi ve uluslararası statüsünü yükseltmesi çağrısında bulundu.

Jean-Claude Juncker, Avusturya'da cumhuriyetin ilanının 100. yıl dönümü dolayısıyla geldiği Viyana'da Ulusal Meclis'te bir konuşma yaptı. Konuşmasında, AB'nin dış politikada birlik içinde hareket edememesinden duyduğu rahatsızlığı dile getiren Juncker, dış politikaya ilişkin kararların oy çoğunluğuyla alınması gerektiğini vurguladı.

Başkan Juncker, geçtiğimiz ay Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı “2018 Birliğe Sesleniş” konuşmasında, Avrupalıların “oy birliği” yerine “nitelikli oy çoğunluğuna” göre karar almaları önerisinde bulunmuştu.

Nitelikli oy çoğunluğu mekanizması gereğince bir karar alınırken AB'ye üye ülkelerin yüzde 55'sinden fazlası ile AB nüfusunun yüzde 65'inden fazlasının onaylaması gerekiyor. Karar alma ve yasama yetkisine sahip AB Komisyonu, hâlihazırda diplomasi ve güvenlik politikaları dâhil hassas ve önemli konularda karar alırken “oy birliği” ilkesini uygulamakta. Bu mekanizmaya göre bir kararın yürürlüğe girmesi için üye ülkelerin tamamının onayı sağlanmalı. Ancak çoğu zaman ilgili ülkeler koordinasyona ulaşamadığı için bir konuda karar alma süreci çıkmaza giriyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor