Rusya: Yabancı güçlerin Suriye'den çekilmesi güvence altına alınmalı

2018-10-04 20:15:55

(Xinhua)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün yaptığı konuşmada, Suriye'deki teröristlerin temizlenmekte olduğunu ve ilgili tarafların yabancı güçlerin Suriye'den çekilmesini güvence altına almaları gerektiğini belirtti.

Moskova'da katıldığı Rusya Enerji Haftası'nda gazetecilerin Suriye durumuna ilişkin sorularını yanıtlayan Putin, ilgili tarafların yabancı güçlerin Suriye'den çekilmesini güvence altına almaları gerektiğine işaret ederek Suriye yönetimi istediği takdirde, Rusya'nın Suriye'den askerlerini geri çekeceğini ifade etti.

ABD'nin Suriye'deki askeri varlığının BM Güvenlik Konseyi'nin onayından geçmediği gibi, Suriye yönetiminin de talebi olmadığını belirten Putin, teröristlerin yok edilmesiyle birlikte ABD'nin Suriye'de asker konuşlandırması için herhangi bir neden kalmadığını kaydetti.

Suriye Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Walid Muallem 29 Eylül 2018'de BM Genel Kurulu olağan görüşmelerinde yaptığı konuşmada, Suriye yönetiminin onayını almadan Suriye'de konuşlanan herhangi bir yabancı gücün, Suriye'den derhal şartsız çekilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

30 Eylül 2015'te ise Rusya, Suriye yönetiminin çağrısıyla Suriye'deki teröristler ile radikal güçlere askeri darbe indirmeye başlamıştı. Putin, Aralık 2017'de Suriye'den askerleri geri çekmeye başladığını açıklamıştı. Ancak Rusya, Hişmihm Hava Üssü ve Artus Deniz Kuvvetleri Üssündeki askeri varlığını hâlâ korumaya devam ediyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor