ABD, Viyana Anlaşması'ndan kısmen çekildi

2018-10-04 15:34:48

ABD, Viyana Anlaşması'ndan kısmen çekildi

 Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Filistin'in ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması hakkında dava açmasına karşılık olarak Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesi Uyuşmazlık Çözümü Ek Protokolünden çekildiklerini açıkladı.


Bolton dün Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD'nin, Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesi Uyuşmazlık Çözümü Ek Protokolünden çekilme kararı aldığını söyledi. Bolton, Trump'ın bu kararının Filistin'in ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması hakkında dava açmasıyla ilgili olduğunu kaydetti.


Bolton ayrıca, Trump yönetiminin ülkenin Uluslararası Ceza Mahkemesi altında olmasına sebep olan bütün uluslararası anlaşmaları gözden geçireceğini de dile getirdi.


Merkezi Lahey'de bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi, geçen hafta yazılı bir açıklama yaparak Filistin'in, ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesi'ne aykırı olduğu gerekçesiyle dava açtığını duyurmuştu.


Trump, 6 Aralık 2017'de Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımış ve ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağını açıklamıştı. Bunun ardından ABD, Mayıs 2018'de Kudüs'te yeni büyükelçiliğini açmış, Filistin de bu eyleme şiddetle karşı çıkmıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor