Pyongyang: ABD önce güven vermeli

2018-09-30 15:22:38 CRI

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC), ABD karşılıklı güveni sağlamak için gerekli adımları atmadan, nükleer silahtan arınma çalışmalarına başlanmayacağını açıkladı.

KDHC Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho dün yaptığı açıklamada, “KDHC yönetimi nükleer silahtan arınma taahhüdünde kararlıdır. Ancak bu, ABD'nin yeterli güveni sağlaması halinde mümkündür.” ifadesini kullandı.

Ri Yong Ho, Kore Yarımadası'nda barış ve güvenliği sağlamanın anahtarının, KDHC lideri Kim Jong Un ve ABD Başkanı Donald Trump arasında Haziran ayında gerçekleşen tarihi zirvede kabul edilen ortak bildiriyi kapsamlı şekilde uygulamak olduğunu söyledi.

Şu an iki tarafın başlıca görevinin aralarındaki şüpheleri ortadan kaldırma olduğuna dikkati çeken Ri, “KDHC bu amaç doğrultusunda çaba harcarken, ABD'den herhangi olumlu bir yanıt görmedik. Tersine ABD Pyongyang'ın kaygılarını dikkate almak yerine, önce bizim nükleer silahtan arınmamız konusunda ısrar ediyor, kendi amaçlarını zorlayıcı bir şekilde dayatmakla gerçekleştirmeye çalışıyor.” diye konuştu.  

Ri, ortak bildiri eğer ABD'de iç siyasetin kurbanı olursa, en büyük kurbanın ABD'nin kendisi olacağı uyarısında da bulundu.

Ri, bu kritik noktada ABD'nin taahhüdünü harfiyen yerine getirmesinin Washington'un çıkarları için de en uygun yol olacağını vurguladı.

Trump ve Kim ikinci görüşmeleri için hazırlık yapıyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Ekim ayında Pyongyang'ı ziyaret ederek liderler zirvesi için hazırlıkları ele alacak.

 


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor