Haber Analiz: Tek taraflılığa karşı çok taraflılığın, güce karşı kuralların mücadelesi

2018-09-28 18:54:44

Sheng Yuhong-CRI Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda son iki günde tek taraflılığa karşı çok taraflılığın, güce karşı kurala dayalı düzenin mücadelesi sahnedeydi. New York'ta devam eden BM Genel Kurulu görüşmelerinde ABD Başkanı Donald Trump, tek başına “Önce Amerika”, “ABD'nin ulusal çıkarları her şeyin üstünde” politikalarını savundu, küreselleşme karşıtı fikirlerini anlattı. Diğer yandan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres başta olmak üzere, görüşmelere katılan çoğu isim ise çok taraflılığın korunmasının ve birlikte hareket etmenin önemine dikkat çekti.

Bu yılki BM Genel Kurul görüşmeleri, tek taraflılık ve korumacılık eğilimlerinin yükseldiği, BM'nin merkezinde olduğu uluslararası sistemin bundan derinden ve negatif şekilde etkilendiği, küresel ekonominin canlanma sürecinde de belirsizliklerin doğduğu bir ortamda düzenlendi.

Genel Sekreter Guterres, konuşmasında şu an çok taraflılığa en çok ihtiyaç duyulan dönemde bulunulduğunu, bu yüzden bu yılki Genel Kurul görüşmelerinin “Küresel liderlik ve sorumluluk paylaşımıyla barışçı, eşitlikçi ve sürdürülebilir bir toplum oluşturarak BM'yi herkesle ilgili hâle getirmek” temasını taşıdığını belirtti. Guterres, katılımcı ülkelerin bu gaye etrafında toplanarak yeni fikirler sunmalarını temenni ettiğini de söyledi. Ancak Trump, bir kez daha bu genel eğilime karşı çıktı.

Donald Trump, geçen yıl BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada olduğu gibi, görevde geçirdiği iki yıldır uyguladığı “Önce Amerika” politikasını savunmayı sürdürdü. BM İnsan Hakları Konseyi'ne, Uluslararası Adalet Divanı'na, bazı çok taraflı kuruluşlara ve İran nükleer anlaşmasına eleştiriler yönelten Trump, konuşmasında Venezuela, Almanya ve İran'ı da suçladı. Trump, açıkça ABD'nin “küreselleşmeye karşı çıktığını” dile getirdi. ABD medyasında çıkan haberlerde, birçok ülkenin temsilcisinin Trump'ın konuşmasını gülerek, kafa sallayarak yahut somurtarak izlediği belirtildi. Konuşma, suçlama ve eleştirilere de yol açtı.

BM 73. Genel Kurulu'na hitap eden BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünya ciddi sınamalarla karşı karşıyayken ortak anlayışa dayalı ortak eylemlerde bulunulması çağrısı yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da konuşmasında “güçlülerin kanununu” reddetme çağrısında bulundu. Ayrıca, Avrupa Birliği'nin İran ile ticaret yapmayı sürdüreceği, ABD yaptırımlarını aşmak için de yeni bir ödeme sistemi geliştireceği belirtildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, küresel barış ve refah çağrısı yaparken, Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa da farklı ülkelerin güçlerini birleştirerek küreselleşmeyi ve uluslararası ticareti engelleyen girişimlere karşı çıkmalarını istedi.

Bununla beraber, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, BM'nin uluslararası işlerdeki merkezi konumunun korunması ve dünyanın çalkantılı durumu için daha istikrarlı beklentiler ortaya koyulması gerektiğini belirtti.

Bolivya lideri Evo Morales ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde ABD Başkanı Donald Trump'ı eleştirdi. Trump'a karşı yüz yüze eleştirilerde bulunan Morales, "Size burada açıkça söylemek istiyorum, ABD hiçbir şekilde demokrasiyi desteklemekle ilgilenmiyor" diye konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor