7 ülkeden ‘Suriye Anayasa Komitesi' çağrısı

2018-09-28 16:09:03

ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Mısır, Suudi Arabistan ve Ürdün, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya mümkün olan en kısa sürede Suriye Anayasa Komitesini kurma çağrısı yaptı.

Söz konusu 7 ülkenin dışişleri bakanları, ortak bir açıklamayla de Mistura'dan Suriye'de yeni bir anayasa çalışmalarına başlayacak ve BM denetiminde yapılacak seçimlere zemin hazırlayacak güvenilir ve kapsayıcı anayasa komitesini en kısa sürede kurmasını ve toplamasını istedi.

Ortak açıklamada, BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura'ya anayasa komitesinin kurulmasına ilişkin gelinen noktayı en geç 31 Ekim'e kadar BM Güvenlik Konseyi'ne rapor olarak sunması çağrısı yapıldı.

Suriye'nin BM denetimi altında “serbest ve adil” seçim yapmasına sağlam zemin oluşturması çağrısı da bildiride yer buldu.

Bildiride, Suriye'de yedi yıldır devam eden çatışmaların 100 bini aşkın kişinin ölümüne, milyonlarca kişinin evsiz kalmasına yol açtığı, dolayısıyla istişare ve diplomatik yollarla çatışmalara son verilmesi gerektiği, aynı zamanda çatışmaların siyasi yollarla çözülmesine yardım amacıyla Suriye Anayasa Komitesi'nin derhal oluşturulması gerektiği vurgulandı.

Bildiride ayrıca, Suriye sorunu için askeri yollarla başvurulmasının sadece durumun daha da tırmanmasına ve krizin etki alanının genişlemesine yol açacağı kaydedildi.

Bu yılın Ocak ayında Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nde reform çalışmalarına ilişkin Suriye Anayasa Komitesi'nin kurulması kararlaştırıldı, bu siyasi süreçte atılan önemli bir adım oldu.

BM Genel Sekreteri'nin Suriye sorunu özel elçisi Staffan De Misture'nin Suriye Anayasa Komitesi'nin oluşturulması konusunda ilgili taraflarla yoğun teması sürdürdüğü bildirildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor