Cumhurbaşkanı Erdoğan gerginliği hafifletmek için Almanya'da

2018-09-28 10:30:30 CRI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 gün süren ABD ziyaretinin ardından Almanya'ya geçti.

Çin Medya Grubu'nun Almanya'daki küresel haberler muhabiri Ruan Jiawen, Erdoğan'ın ziyaretini şöyle değerlendirdi:

“Erdoğan, ziyaretinin temel amacının ‘ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açmak' olduğunu daha önce söylemişti. Erdoğan, terörle mücadele, Türkiye'nin AB üyelik süreci önündeki engeller ve Suriye'de çatışma gibi konuları Merkel'le görüşmek istiyor. Gözlemciler, iki ülke liderleri arasındaki toplantıda, siyasi nedenlerle Türkiye'de tutulan 5 Alman, insan hakları, casusluk konularının yanı sıra ekonomik durumun da tartışılacağını belirtiyor. Her ne kadar Erdoğan'ın gezisi iki ülke arasındaki tansiyonu dindirme amacı taşısa da, Alman medyasında çıkan yorumlar son yıllarda ikili ilişkilerdeki anlaşmazlıklara dikkat çekiyor ve bu sorunların Erdoğan'ın bir gezisiyle çözümlenemeyeceği belirtiliyor. Türk-Alman ilişkilerde ‘düşmanlıktan dostluğa' geçilecekse, kısa vadede çok fazla beklenti olmaması gerektiği ekleniyor.”

Çin Medya Grubu muhabiri gözlemlerine şu şekilde devam ediyor:

“Dışarıdan bakıldığında, Erdoğan'ın Almanya ziyareti Türkiye için ‘çoklu krizler' döneminde gerçekleşiyor; Ankara son dönemde lira krizinden ABD ile bozulan ilişkilere kadar bazı sorunlar karşısında Almanya'nın desteğini arıyor. Bazı uzmanlar, ABD'nin Türkiye'yi baskı altına aldığı bir dönemde, Türkiye'nin bir müttefike ihtiyaç duyduğunu ve Almanya'nın Avrupa'da Türkiye'ye yönelik duygularını revize edebileceğini belirtiyor. İkincisi, Türkiye ekonomik krizden kurtulmak için ekonomik desteğe ihtiyaç duyuyor, özellikle Almanya'dan geniş miktarda yatırım gelmesi Türkiye'ye büyük bir yardım olabilir.”

Muhabir Ruan Jiawen, istikrarlı ve müreffeh bir Türkiye'nin Almanya'nın ulusal çıkarları için de önemli olduğuna işaret ederek, Türkiye'nin istikrarı bu ülkedeki Almanya yatırımları için de teminat olacaktır yorumunda bulundu. Ruan Jiawen, buna karşın mülteci krizi karşısında büyük baskı altında olan Merkel'in de bu konuda binlerce mültecinin Avrupa'ya girişini engelleyen Türkiye'nin desteğine ihtiyacı olduğunu, en azında sorunun kötüleşmemesini beklediğini kaydetti.

Her ne kadar Türkiye ve Almanya'nın ihtiyaçları kesişse de Erdoğan'ın ziyaretine Almanya'da hala çok güçlü bir muhalefet var. Bazı medya organları Erdoğan'ı ‘kırmızı halıyla karşılamak için çok erken' olduğu görüşünde.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor