ABD ve Japonya ticaret sözleşmesi müzakerelerine başlıyor

2018-09-27 20:06:35

ABD Başkanı Donald Trump dün New York'ta Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile bir araya geldi. İki lider, ABD ile Japonya arasında imzalanacak ticaret sözleşmesine ilişkin müzakereleri başlatmayı onayladı.


Söz konusu görüşmenin ardından yayımlanan ortak bildiriye göre, başlatılacak müzakerelerde mal ve hizmet ticareti gibi kritik meseleler gündeme getirilecek. İki ülke bu temelde yatırım ve ticaretle ilgili diğer hususları da ele alacak. Bildiride ayrıca sözleşmeye varılması için iki tarafın bazı özel konularda birbirine saygı göstereceğine vurgu yapıldı.


ABD basınında yer alan haberlere göre, Washington Japonya'ya otomotiv ihracatını artırmayı arzularken Japonya da tarım, ormancılık ve balıkçılık piyasalarını diğer ticaret ortaklarıyla imzaladığı sözleşmelerde taahhüt ettiği seviyeyi geçmeyecek oranda ABD'ye açmayı ümit ediyor.


ABD Ticaret Başmüzakerecisi Robert Lighthizer, aynı gün yaptığı açıklamada, Japonya ile gerçekleştirilecek müzakerelerin bir kısmının gümrük vergisi ve ticaret duvarıyla alakalı olduğuna ve birkaç ay içinde tamamlanabileceğine dikkat çekti. Müzakerelerin diğer kısmının ise daha uzun zaman alacağını belirten Lighthizer, konunun ABD Kongresi'nde istişare edileceğini dile getirdi.       

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor