Merkel'in başı dertte

2018-09-26 11:53:02

Almanya Başkanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Genel Başkanı Angela Merkel dün Sanayi Günü'nde yaptığı konuşmada maliye politikası ve sığınmacı konuları hakkında bilgi verdi.

Angela Merkel konuşmasında kabinenin oluşturulmasından sonra yapı içinde çözülmesi gereken birçok sorun bulunduğunu ve çeşitli taraflardan gelen eleştiri ve beklentileri anlayışla karşıladıklarını belirtti. Merkel, bu talepleri dikkate alacaklarını söyledi.

Daha evvel koalisyonda yaşanan iç anlaşmazlık ve maliye politikasının yavaş icrası sebepleriyle Merkel hükümeti Almanya Sanayi Konfederasyonu tarafından sert bir şekilde eleştirildi.

Alman şirketlerin vergi indirim talebine karşılık veren Merkel, ABD veya Fransa'nın uygulamalarından fazla etkilenilmemesi gerektiğini, vergi indiriminin gerçekten yerli şirketlerin küresel rekabet gücünü artırıp artırmayacağının araştırılacağını söyledi.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier daha evvel, yerli girişimcilerin köklü değişime yol açan projelerine 10 yılda toplam 1 milyar Avro yardım sağlayacaklarını söyledi.

Almanya Başbakanı Merkel, ele alınması gereken zor hususlar arasında dijital dönüşüm, yapay zeka, ABD ile ticari anlaşmazlık ve İngiltere'nin AB'den ayrılması gibi sorunlar yer aldığını hatırlattı. İngiltere'nin ayrılışının kritik bir dönemde gerçekleştiğini ve bu yüzden önümüzdeki 6 ila 8 haftanın “en zor geçiş dönemi” olduğunu kaydeden Merkel, “Şu aşamada İngiltere ne istiyor bilmiyoruz” diye konuştu.

 

Merkel'in siyasi yol arkadaşı mecliste seçilemedi

 

Almanya Parlamentosu'nda dün parlamenter grup liderleri seçimi yapıldı. Ralph Brinkhaus 125 oyla eski grup lideri Voker Kauder'i beklenmedik şekilde yendi ve yeni grup lideri seçildi. Görevi 13 yıl sürdüren Kauder, Merkel'in siyasi yol arkadaşı ve en büyük yardımcısı olarak kabul ediliyor. Merkel oylama öncesinde meclisteki milletvekillerinden Kauder için oy istemişti. Milletvekillerin çoğunun Brinkhaus'a oy vermesinin Merkel'e bir “veto” anlamına geldiği söylenebilir. Son seçimi Merkel'in kaybetmesi Alman siyasetinde büyük bir deprem olarak görülüyor. Brinkhaus'un zafer kazanması Merkel'in parlamentoda zayıflaması olarak algılanıyor.

      Angela Merkel'e destek oranında ve otoritesinde büyük bir düşüş görüldüğü artık aşikar. Bir ankete göre seçmenlerin yüzde 72'si hükümete güvenlerinin düştüğünü belirtirken, Merkel'in başkanlığında iktidar koalisyonuna verilen destek oranı 1 puan düşerek yüzde 28'e geriledi.

İktidarın koalisyonuna karşı hoşnutsuzluğun başlıca sebebi sığınmacılar: Ankete katılanların yüzde 50'si, halkın sığınmacı meselesindeki endişesinin hükümet tarafından gözetilmediğini savunuyor. Yüzde 69'u sığınmacıların toplumla kaynaşamadığını ve istihdam edilemediğini belirtiyor. Alman hükümetinin şiddet ve suçu önlemede yetersiz kaldığı görüşü de hakim. Ankete katılanların yüzde 83'üne göre Alman hükümeti göçmen iadesi meselesine doğru yaklaşamadı.

      

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor