ABD'de istifa dedikoduları Rusya soruşturmasında belirsizlik yaratıyor

2018-09-25 11:33:40

ABD'de istifa dedikoduları Rusya soruşturmasında belirsizlik yaratıyor

Beyaz Saray dün Başkan Donald Trump'ın New York'ta BM temaslarını bitirdikten sonra Washington'da Adalet Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein ile görüşeceğini duyurdu.


Rod Rosenstein'in Trump'ın konuşmalarını gizlice kaydettiği iddia ediliyor. Rosenstein'in Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü John F. Kelly'e sözlü olarak istifasını sunduğu belirtilirken, görevden ayrılmasıyla Rusya soruşturmasının da son bulabileceği bildiriliyor.


New York Times gazetesinin haberine göre Rosenstein 2017 yılında Donald Trump'ın konuşmalarını gizlice kaydetmeyi ve ABD Anayasası'nın 25. maddesi gereğince Trump'ın görevden azledilmesi için kabine üyeleriyle birlikte çalışmayı önerdi.


ABD Anayasası'nın 25. maddesine göre, görevde olan başkanın sorumluluklarını yerine getirememesi durumunda başkan yardımcısı ve kabine üyelerinin desteğiyle başkan görevden alınabilir.


Rosenstein iddiaları yalanladı

 

Rosenstien basında çıkan iddiaları yalanladı. BBC haberine görüşlerine yer verilen Adalet Bakanlığı'ndan bir yetkili, Rosenstien'in 'şaka yaptığını' bildirdi. Geçen Pazartesi Rosenstein'in Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü John F. Kelly ile görüştü. Bu görüşme Rosenstein'in istifa ettiği söylentisine yol açtı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Rosenstein'in özel talebiyle Kelly'in New York Times'ta çıkan haber hakkında Donald Trump ile uzun uzun konuştuğu, BM gündemiyle meşgul olan Trump'ın Perşembe günü Washington'da Rosenstein ile yüz yüze görüşeceği duyuruldu.


Rosenstein'in etkisi nedir? 


Rusya'nın Washington Büyükelçisi Sergei Kislyak ile iki kez görüştüğü ortaya çıkan Adalet Bakanı Sessions, bu görüşmenin basına yansımasının ardından ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisiyle birlikte özel yetkili savcı Robert Mueller'in yönettiği soruşturmadan çekilmek zorunda kalmış ve soruşturmayı idare görevini yardımcısı Rod Rosenstein'a bırakmıştı. Rosenstien özel yetkili savcı Robet Mueller'e büyük destek vererek Trump'ın Rusya soruşturmasını Demokratik Parti'nin 'siyasi zulmü' olarak eleştirmesine karşın Robet Mueller'in görevden alınmaması gerektiğini savundu ve Mueller'in çalışmalarına büyük kolaylık sağladı.

ABD basını, Rusya soruşturmasına atanan herhangi bir yetkilinin başkanın büyük baskısıyla karşılaştığını ve Rosenstein gibi bu konuda uzun süre çalışmanın çok zor olduğunu ileri sürüyor.

Rosenstein'in istifası üzerinde yaşanan soru işaretlerinin, Rusya soruşturmasında da belirsizlikler yaratacağı belirtiliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor