İsrail'in endişesi geri adım attırmadı: S-300 sistemi Suriye'de kurulacak

2018-09-25 11:19:22 CRI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, esas olarak Suriye'deki Rus askerlerini herhangi bir saldırıdan korumak amacıyla Suriye'ye S-300 hava savunma sistemi sağlayacaklarını açıkladı. İsrail tarafıysa, böyle bir gelişmenin bölgedeki krizi artıracağını açıkladı.

Rusya'nın İl-20 askeri uçağı, 17 Eylül'de Suriye ordusuna ait S-200 hava savunma sistemi tarafından düşürüldü ve uçakta bulunan 15 kişi hayatını kaybetti.

Rusya tarafı, İsrail'in yürüttüğü hava operasyonlarının bu kazaya yol açtığını, dolayısıyla olayın tüm sorumluluğunu İsrail'in üstlenmesi gerektiğini savunuyor. Rusya, bu olayın ardından Suriye'deki askerlerinin güvenliğini güçlendirmeyi de düşünüyor.

Diğer yandan Rusya lideri Putin'le Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasında dün gerçekleştirilen telefon görüşmesinde de S-300 konusu gündeme geldi, Putin ve Esad'ın, bu sistemin Suriye'ye yerleştirilmesi konusunda hemfikir oldukları belirtiliyor.

Suriye'yi vurmak eskisi gibi kolay olmayacak

Putin'in basın sözcüsü Aleksey Puşkov, dün yaptığı açıklamada, S-300'lerin Rus askerlerini koruma amacı taşıyacağını ve başka bir ülkeyi hedef almayacağını söyledi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da sistemin detayları hakkında bilgi verdi. Buna göre S-300 sistemi 2 hafta içinde Suriye'ye gönderilecek. Suriye ordusu, Rusya'ya özgü otomatik kontrol sistemlerine erişecek. Suriye'deki hedeflere saldıran uçakların radar ve navigasyon sistemleri devre dışı bırakılacak.

Diğer yandan S-300 sistemi İsrail'in ciddi tepkisini çekiyor. Netanyahu, dün Putin'le yaptığı telefon görüşmesinde, bu sistemin Suriye'ye yerleştirilmesinin bölgede krizi artıracağı uyarısında bulundu. Netanyahu ayrıca, kendi güvenliklerini korumak amacıyla Suriye'deki askeri operasyonlara devam edeceklerinin altını çizdi.

Rusya'nın Suriye'ye yerleştirmeyi planladığı S-300 sistemi bugün alınmış bir karar değil. Rusya 2013 yılında bu sistemi Suriye'ye yerleştirmek istemiş, ancak o dönem yine İsrail'in talebi üzerine bu kararını askıya almıştı.

İsrail, Rusya'yla zıtlaşmaz

Uzmanlar Suriye'de S-300 hava savunma sistemi konuşlandırılmasına karşı çıkmasına rağmen İsrail'in Rusya'yla zıtlaşmaya girmeyeceğini belirtiyor.

S-300 hava savunma sisteminin Suriye'de bulundurulması, İsrail'in hava saldırılarını zorlaştıracak. İsrail, İran stratejisini değiştirmek durumunda kalabilecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor