UAEA'dan Kore Yarımadası hakkında yeni karar

2018-09-22 11:40:17

UAEA'dan Kore Yarımadası hakkında yeni karar

Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) 62.Genel Konferansı'nda dün, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne(Kuzey Kore) denetim uygulanmasına dair bir karar taslağı onaylandı.

Çin'in Viyana'daki BM Temsilcisi Wang Qun, söz konusu kararın Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun siyasi yollarla çözülmesine olumlu katkı sağladığını belirtti.

Wang Qun, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun çözülmesinde kaydedilen ilerlemeleri olumlu karşılayan bu kararda, siyasi ve diplomatik çabaların desteklendiği sinyali de verildiğini kaydetti.

Wang Qun, son dönemde gerçekleşen Güney-Kuzey Kore, Çin-Kuzey Kore ve ABD-Kuzey Kore zirvelerini yapıcı bulan kararda, Kuzey Kore'nin nükleer denemeleri askıya alan açıklamasının ve bazı nükleer test alanlarını kapatma çabalarının “teşvik edici” olarak değerlendirildiğini ve ilgili taraflardan da taahhütlerini harfiyen yerine getirmeleri çağrısı bulunulduğunu ifade etti.

Karara uluslararası toplumun barışçıl ve diplomatik çabaların desteklenmesiyle ilgili içeriklerin eklendiğine de dikkat çeken Wang Qun, özellikle “Kore Yarımadası'ndaki gerginliği hafifletmek ve Yarımadada kalıcı barış ve refahı sağlamak için güven arttırıcı önlemlerin alınması şeklindeki ifadelerin, tarafların sorunu siyasi yolla çözme iradesini gösterdiğini söyledi.

Kararda, görüşme sürecinde zorlukların olmasına rağmen, sonunda barış çabalarına destek görüşlerin hakim olduğuna işaret eden Wang Qun, Çin'in karar taslağının onaylanmasına büyük katkıda bulunduğunu vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor