ABD: Kuzey Kore ile diyaloga hazırız

2018-09-20 14:13:45

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Pyongyang Zirvesi'nde elde edilen somut kazanımları olumlu değerlendirerek, Pyongyang ile diyaloga hazır olduklarını açıkladı.


Pompeo dün yaptığı açıklamada, Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho'yu gelecek hafta New York'ta düzenlenecek BM Genel Kurulu Toplantısı esnasında görüşme yapmaya davet ettiklerini açıkladı.


Ayrıca Kuzey Kore yetkililerini en kısa zamanda ABD'nin Kuzey Kore Özel Temsilcisi Stephen Biegun ile Avusturya'nın Viyana şehrinde buluşması için davet ettikleri bilgisini veren Pompeo, bu görüşmelerin ABD-Kuzey Kore ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik bir dizi istişarenin başlangıcına işaret ettiğini söyledi.


ABD Başkanı Donald Trump da basına verdiği demeçte Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in arasındaki görüşmeden olumlu sonuçların alındığına dikkat çekerek, yakında Kim Jong-un ile ikinci kez bir araya gelebileceğini ifade etti.


Kuzey Kore ve Güney Kore, dün Pyongyang Ortak Deklarasyonu'nu yayımladı. İki ülke, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan tamamen arındırılması sürecinin ilerletilmesi, Kuzey-Güney arasında değişimlerin pekiştirilmesi ve yarımadanın kalıcı barış bölgesi haline getirilmesi konularında görüş birliği sağladı.       

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor