ABD'li çiftçi: “Ticaret savaşı bizi sıkıntıya soktu”

2018-09-19 17:14:42 CRI

Ticaret savaşından çok sayıda ABD'li çiftçi doğrudan etkilendi. ABD hükümetinin ticaret politikasının bedelini, ABD'li çiftçiler ödemek zorunda kaldılar ve büyük zarara uğradılar.

ABD tarafından başlatılan ticaret savaşı 2 aydır sürüyor. Washington, son günlerde Çin menşeli ürünlere yeni tur ek gümrük vergisi uygulamakta ısrar etti.

ABD'li çiftçi: “Ticaret savaşı bizi sıkıntıya soktu”

William Boyd, ABD'nin Pennsylvania eyaletinde yaşayan bir çiftlik sahibi. Boyd'un Lehigh Vadisi yakınlarında yaklaşık 2 kilometrekarelik bir soya fasulyesi ve mısır çiftliği bulunuyor.

Boyd, basına verdiği demeçte, kendisi ve çevresindeki diğer çiftçilerin ABD hükümetinin akla aykırı dış ticaret politikalarının bedelini ağır ödediklerini söyledi.

Soya fasulyesi gibi tarım ürünlerinin, Çin dâhil yurt dışı pazarlarına satılmamasından dolayı nisan ayından bu yana soya fiyatları ülkede kile başına 2 ABD doları düştü. Bu sonbahar bereketli bir hasat mevsimi olarak başlamasına rağmen çiftçiler tarım ürünlerinin fiyatlarını düşürmek zorunda kaldılar, genellikle kârsız satış yaptılar.

Çiftliğinde yetiştirdiği soya fasulyesini New Jersey'deki Newark Limanı'ndan Çin'e sattığı bilgisini veren Boyd, ancak şimdi limandan Çin'e giden soya fasulyesi yüklü gemilerin olmadığını belirtti.

Satışlarda keskin düşüş

ABD'li çiftçi: “Ticaret savaşı bizi sıkıntıya soktu”

Diğer yandan, Trump'ın ticaret savaşında hedef aldığı Çin, Meksika ve Kanada gibi başlıca ticaret ortakları da ABD'ye misilleme ile karşılık vererek, aralarında soya fasulyesi ve domuz etinin de bulunduğu bir grup tarım ürünlerine ek gümrük vergisi getirdiler.

Amerikan Soya Fasulyesi Birliği'nden (ASA) edinilen bilgilere göre, geçtiğimiz yıllarda ABD'de üretilen soya fasulyesinin yaklaşık üçte biri Çin'e ihraç ediliyordu. Ticaret savaşı nedeniyle soya fasulyesinin fiyatındaki artışa gümrük vergileri de eklenince Çin'e ihracatın bir anlamı kalmadı, satışlarda keskin düşüş görüldü.

“Sübvansiyonlar zararımızı telafi etmiyor”

ABD hükümeti daha önce 12 milyar dolarlık bir tarım sübvansiyonu planı açıklamıştı. Boyd, bu planın sadece belirli ürünleri kapsadığına işaret ederek, sübvansiyonun ne çiftçilerin uğradığı zararı ne de ekonomik baskıyı hafiflettiği değerlendirmesinde bulundu.

“Bizim pazara ihtiyacımız var, sübvansiyona değil.” diyen Boyd, çiftlik sahiplerinin, hükümetin en kısa zamanda Çin'e yönelik ticaret savaşını bitirmesi ve ülkede tarımsal gelişmeye daha da ket vurmaması için Amerikan Çiftlik Büroları Federasyonu gibi endüstri dernekleri aracılığıyla seslerini duyurmaya çalıştıklarını bildirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor