AB'den ticaret kurallarında değişiklik önerisi

2018-09-19 11:33:35 CRI

AB Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) hızla değişen küresel ekonomiye yeterince uyum sağlayamadığını belirterek, reform zamanının geldiğini söyledi.

Malmström, Brüksel'deki Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nda düzenlediği basın toplantısında, DTÖ yapısının reform edilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çok taraflı ticaret sisteminin yıllar boyunca şirketler için istikrarlı, öngörülebilir ve etkili bir çerçeve sağladığına işaret eden Malmström, AB'nin, DTÖ ve küresel ticaretle ilgili reformlar hakkında çalışmalar yaptığını anlattı.

Malmström, açık, adil ve kurallara dayalı ticareti sürdürmek için DTÖ'nün zorunlu olduğuna dikkati çekerek, "DTÖ, hızla değişen küresel ekonomiye yeterince uyum sağlayamadı. Dünya değişirken DTÖ aynı kaldı. Günümüz küresel ekonomik sınamalarına sistemin yanıt verebilmesini sağlamanın zamanı geldi. AB bunda öncü rol üstlenmeli." diye konuştu.

Cecilia Malmström, DTÖ sisteminin "durma noktasında ve derin bir krizde" olduğunu belirterek, hızlı ekonomik büyüme ve teknolojik gelişmeler nedeniyle ticaret siteminin değiştiğini, DTÖ kurallarının sorunlar karşısında yetersiz kaldığını söyledi.

Malmström, piyasanın işleyişini bozan desteklemeler, kamu iktisadi teşebbüsleri ve e-ticaretin mevcut DTÖ kurallarında yer almadığını, uzlaşmazlık giderme mekanizmasının da ABD'nin hakim ve ara bulucu atamalarına engel olması nedeniyle "felç" duruma geldiğini, bu alanlarda değişiklik yapılması gerektiğini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor