Güney Kore lideri Pyongyang'da

2018-09-18 11:50:03 CRI

Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile görüşmek üzere başkent Pyongyang'a ulaştı.

Moon Jae-in havalimanında Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) lideri Kim tarafından törenle karşılandı. Moon'u karşılayan Kuzey Koreli vatandaşlar, Birleşik Kore'yi gösteren bayraklar taşıdı.

Söz konusu zirve, Moon ve Kim arasındaki 3'üncü görüşme olarak kayıtlara geçti.

İki lider birlikte yiyecekleri öğle yemeğinin ardından resmi görüşmelere geçecekler. Kuzey ve Güney Kore liderlerinin yarımadada tansiyonu düşürmeye yönelik askeri bir anlaşmaya da imza atmaları bekleniyor.

Moon ve Kim, 27 Nisan'da iki ülke sınırındaki Panmunjom Ateşkes Köyü'nde bir araya gelmişti. Zirve sonunda yayımlanan ortak açıklamada, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan tamamen arındırılması ve mevcut ateşkesin kalıcı bir barış anlaşmasına dönüştürülmesi için görüşmelere başlama konusunda anlaşmaya varıldığı duyurulmuştu.

Moon, 27 Nisan'daki görüşmede Kim'in isteği üzerine Kim'le el ele tutuşup önce sınırın Kuzey Kore tarafına geçmiş, ardından Güney Kore tarafına geri dönmüştü.

İki lider, nisan ayında yapılan tarihi zirvenin ardından 26 Mayıs'ta da bir araya gelmiş ve ülkeleri arasındaki barış sürecini ele almıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor