BM, Güney-Güney İşbirliği Günü'nü kutluyor

2018-09-13 11:18:55 CRI

BM Güney-Güney İşbirliği Günü etkinliği dün, Bangkok'taki BM Asya ve Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu'nda (ESCAP) düzenlendi.

ESCAP, BM Güney-Güney İşbirliği Ofisi ve Tayland Dışişleri Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlik, BM Gelişmekte Olan Ülkeler Arasında Teknik İşbirliği Konferansı'nda Buenos Aires Eylem Planı'ın kabul edilişinin 40. yıldönümünü anmak amacıyla gerçekleştiriliyor.

ESCAP Yürütme Sekreter Yardımcısı Kaveh Zahdi etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, Güney-Güney İşbirliği'nin Asya Pasifik bölgesi için taşıdığı öneme vurgu yaptı.

Güney-Güney İşbirliği'nin geliştirilmesinin ESCAP çalışmalarının daimi önceliklerinden biri olduğunu söyleyen Kaveh Zahdi, işbirliğin, ESCAP üyesi hükümetler arasında yürütülen yardım çalışmalarını ilerleterek, üyelerin kalkınma sürecinde karşılaştığı zorluklarla mücadelelerine destek verdiğini ifade etti.

Çin'in Tayland Büyükelçisi Lu Jian ise konuşmasında, gelişen ülkelerin Güney-Güney İşbirliği'ni derinleştirerek, küresel kalkınma için önemli bir itici güç sağlaması gerektiğini vurguladı.

Lu Jian, Çin'in, Güney-Güney İşbirliği'nin taraftarı olarak, kuruluşun yürüttüğü bütün işbirliği projelerine katıldığını kaydetti.

12 Eylül günü, 2012 yılından beri Güney-Güney İşbirliği Günü olarak kutlanıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor