Guterres: Küresel ısınmaya geç olmadan dur demeliyiz

2018-09-11 19:10:00

Guterres: Küresel ısınmaya geç olmadan dur demeliyiz

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, küresel ısınmadan kaçınmak için tüm ülkelerin somut tedbirler alması çağrısında bulundu.

Antonio Guterres, dün yaptığı konuşmada, uluslararası toplumun 2020 yılına kadar değişiklik yapmaması durumunda iklim değişikliğinin kontrolden çıkabileceğine ve bunun insanlığın da parçası olduğu doğal sistemler üzerinde feci sonuçlar doğurabileceğine işaret etti.

Guterres, Dünya Meteoroloji Örgütü'nün istatistiklerine dayanarak verdiği bilgide, geçen 20 yıldan 18'inde, 1850 yılından itibaren en yüksek sıcaklık seviyelerinin görüldüğünü ve bu yılın Mayıs ayında dünyada ortalama karbondioksit oranının en yüksek seviyeye ulaştığını kaydetti.

İklim değişikliğinin büyük ekonomik kayıplara neden olduğunu dile getiren Guterres, geçen 10 yılda aşırı hava koşulları ve yanan fosil yakıtlarının sağlığa getirdiği etkilerden dolayı ABD'nin yıllık 240 milyar doları kaybettiği ve 2030 yılında küresel ısınmanın 2 trilyon dolar kayba yol açabileceğini belirtti.

Antonio Guterres, büyük ölçüde sera gazı azaltımı ve iklim değişikliğini hafifletmeye teşvik edici eylemlerin yürütülmesi, fosil yakıt bağımlılığı yerine su, rüzgar ve güneş enerjisi gibi temiz enerjilerin kullanılması, erozyonun önlenmesi ve toprağı işleme yöntemlerinin değiştirilmesi, döngüsel ekonominin teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

Antonio Guterres ayrıca, yenilenebilir enerjinin kömür ve petrolden daha rekabetçi olduğunu ve masrafları azaltmanın yanı sıra istihdam fırsatı yaratabileceğini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor