ABD'li iş çevrelerinden “ek tarife” tepkisi

2018-09-07 18:47:49

ABD'de faaliyet gösteren 150 sanayi derneği, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer'e ortak bir mektup göndererek, Çin ürünlerine uygulanması gündemdeki yeni ek gümrük vergilerine karşı çıktı.

Mektupta, bu adımın küresel tedarik zincirini olumsuz etkileyeceği gibi, ABD'li işletmelerin ve tüketicilerin çıkarlarını zedeleyeceği vurgulandı.

Tarım, perakende satış, bilim ve teknoloji, doğal gaz, petrol, ihracat ve ithalat gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren işletmeleri temsil eden derneklerin ortak mektubunda, yeni ek tarifenin Çin'den misilleme görebileceğine işaret edilerek, ABD hükümetinin, ABD'li işletmelerin tedarik zincirini Çin dışına taşıma kapasitesini ve ABD'li köylü ve balıkçıların alternatif piyasalar bulma gücünü abarttığı vurgulandı.

Mektupta, ek gümrük vergilerini Çin işletmelerinin değil, Amerikan işletmeleri ile tüketicilerinin ödeyeceğine dikkat çekilerek, bu uygulamanın masrafları artıracağı gibi, imalatçıların ve hizmet sağlayıcıların rekabet gücünü zayıflatacağına vurgu yapıldı.

Mektupta, ABD hükümetinin 250 milyar ABD Doları tutarındaki Çin mallarına yüzde 25'lik ek gümrük vergisi uygulaması hâlinde, bunun Amerikan işletmeleri ile tüketicilerine 62 milyar 500 milyon dolarlık ek maliyet getireceğinin altı çizildi.

Mektupta, ABD'nin ek gümrük tarifesi uygulamasını başlatmayarak Çin tarafıyla kapsamlı görüşmeler yapması, böylelikle ticari anlaşmazlıkları yumuşatması talebinde de bulunuldu.

ABD hükümeti, geçen ayın sonunda düzenlediği oturumlarda, ABD'li sanayi ve iş çevrelerinin ek gümrük tarifeleriyle ilgili görüşlerini dinledi. Oturumlarda söz alan 300'den fazla temsilcinin çoğu söz konusu uygulamaya karşı çıktı.

Diğer yandan, Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, dün yaptığı açıklamada, ABD hükümetinin oturumlarda yükselen itirazları göz ardı ederek ek gümrük tarifesi uygulamasını başlatması durumunda Çin hükümetinin gerekli karşılığı vereceğini söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor