ABD'nin Kuzey Kore özel temsilcisi 3 ülkeyi ziyaret edecek

2018-09-07 15:15:07

ABD'nin Kuzey Kore özel temsilcisi Stephen Biegun 10-15 Eylül günlerinde Güney Kore, Çin ve Japonya turuna çıkarak nükleer sorunla ilgili gelişmeleri ele alacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, Stephen Biegun'un üç ülkenin yetkilileriyle bir araya geleceği ve diplomatik girişimle Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) “nihai ve tamamen doğrulanabilir” bir nükleerlerden arındırma gerçekleştirmesini sağlamak için görüşmeleri sürdüreceğini dile getirildi.

ABD Başkanı Donald Trump, dün sosyal medya hesabında paylaştığı mesajda, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un ifadesini takdirle değerlendirdi, Trump Kuzey Kore'yle birlikte Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılmasını sağlamaya hazır olduklarını belirtti.

Kim Jong-un, 5 Eylül'de ülkesini ziyaret eden Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) heyetiyle yaptığı görüşmede, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılmasında kararlı olduğunu yinelemiş, bu ay Pyongyang'da düzenlenecek Kuzey-Güney liderler zirvesinin gündemi konusunda mutabakata vardıklarını açıklamıştı.

ABD ve Kuzey Kore liderlerinin Haziran ayında Singapur'da yaptıkları görüşmenin arından, ikili ilişkiler uluslararası toplumun beklediği boyutlara ulaşamadı. İki taraf, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması konusunda atılım kaydedemedi ve diyalog çıkmaza girdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor