Yönetmen Zhang Yimou'nun Gölge'si Venedik'te görücüye çıktı

2018-09-07 11:41:04

 “Kırmızı Fenerler” ve “Çin Seddi” gibi filmleriyle dünya çapında tanınan Çinli yönetmen Zhang Yimou'nun yeni filmi Gölge (Ying), Venedik Film Festivali'nde gösterildi.

Daha önce festivalde iki Altın Ayı ödülü kazanmış olan Zhang Yimou, bu kez Jaeger-LeCoultre Glory sinema yapımcısı ödülüne layık görüldü.

75. Venedik Uluslararası Film Festivali 29 Ağustos'ta başladı. Zhang Yimou'nun yeni filmi “Gölge” dün festivalin ana salonunda izleyicilerle ilk kez buluştu.

Eski Çin'in beylikler döneminden esinlenen film, imparatorun 'dublörü' olan bir kişinin, rakip bir şehre savaş açmak ya da barışı sürdürmek arasındaki kararsızlığını anlatıyor.

Zhang Yimou, dün düzenlenen basın toplantısında Çin tarihinde sıkça rastlanan 'dublörleri' en insani haliyle anlatmak istediğini ifade ederek, “Bu kişiler şimdiye kadar sinemanın konusu olmadı, bu nedenle uzun zamandır onlarla ilgili bir film çekmek istiyordum. Onların yaptıkları iş ve kaderleri bana çok ilgi çekici geliyor” diye konuştu.

Venedik Film Festivali, Zhang Yimou ismini ilk kez 1991 yılında Kırmızı Fenerler filmiyle tanıdı; bu film göz alıcı görsel dünyasıyla o dönem büyük ilgi çekmişti.

Gölge filmindeyse göz alıcı renklerden ziyade klasik Çin sanatının sembolü olan mürekkep resimlerden faydalanıldı.

Ülkesinin 5 bin yıllık medeniyet tarihinden esinlendiğine dikkat çeken Zhang Yimou, özellikle genç sinema severlerin filmdeki klasik öğelere ilgi göstermesini bekliyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor