California'dan Washington'a: Çin'le ticari ilişkiyi düzeltin!

2018-09-03 12:17:12

 

 California Temsilciler Meclisi'nde 75 evet, 1 hayır ve 4 çekimser oyla ABD'nin Çin'le ekonomik işbirliğini güçlendirmesini talep eden bir karar onaylandı.

       Kararda California ile Çin arasında sürekli istişare ve işbirliği yapılmasına destek verildiği belirtilerek, kültür, ticaret, iklim değişikliği, eğitim, turizm, teknoloji, inovasyon ve yeşil kalkınma gibi alanlarda somut işbirliğinin teşvik edileceği kaydedildi. ABD Başkanı ile Kongre'nin Çin'le ekonomik bağların güçlendirilmesine destek vermeleri talep edildi.

       Kararda, Çin'in ABD'deki en önemli işbirliği ortağının California olduğuna dikkat çekildi.

       California'daki yerel yasama sürecine göre, onaylanan kararın kopyası ABD Başkanına ve ABD Kongresi'nde bulunan bütün California'lı milletvekillerine gönderilecek.

       ABD basınında, Trump yönetiminin “rust belt” (pas kuşağı) olarak adlandırılan ülkenin orta ve batısındaki sanayi ve tarım bölgeleri üzerinden AB, Meksika, Kanada ve Çin ile ticaret savaşı yaptığı iddia edildi. Oysa ekonomistler, gümrük vergisinin bu kuşakta istihdam yaratmasıyla birlikte soya fasulyesi gibi tarımsal ürünlere uygulanan misillemeyle çiftçinin zarar göreceğini savunuyor.

Bunun yanı sıra, ticaret savaşının Çin'in tedarik zincirine dayanan Amerikalı tüketiciler üzerinde olumsuz etkisi de söz konusu. Olumsuzluklar California ekonomisini doğrudan vuruyor. California'nın en çok zarar gördüğü iki boyut var. Birincisi, California'nın Pasifik ülkeleriyle gerçekleştirdiği büyük ticaret cirosu; ikincisi California'nın elektronik ürünler sanayiinin geleceği. Vergi artışının, Çin malına dayanan lokal girişimcilerin kısa vadede üretim eksikliği ve üretim maliyetinin artırmasıyla karşılaşacağı kesin.

       Analistlere göre, yeni tur vergi tarifesi görüşülse bile, üreticinin maliyetinin artmayacağı anlamına gelmiyor. Çok sayıda Amerikan şirketinin siparişi artırmasıyla yeni vergilendirme uygulanmadan önce yeterli stok oluşturmaya çalıştıklarına dikkat çekildi. Bu arada, deniz yoluyla nakliye masrafı olağan döneme göre yüzde 15 oranında arttı.

       Bunun dışında, büyük ilgi gören tarım hususunda ABD'nin mali desteği orta ve batı kesimlerde soya fasulyesi ve mısır çiftçisini göz önünde bulunduruyor. California'nın ihracatında en önde bulunan kuruyemiş ve meyve, devletin alım koşullarına uyması nedeniyle devletten nakit destek alamıyor. Şarap ise ABD Tarım Bakanlığı'nın yardım planından tamamen dışlandı.

California Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma, yüksek gümrük vergisi nedeniyle ABD'de kuruyemiş ve meyve sanayinin yılda 2 milyar 640 milyon ABD dolar zarar edeceğini gösteriyor.

 California Çiftlik Federasyonu Başkanı Jamie Johansson, devletin maddi desteğinin, tarımda oluşacak zararı karşılayamadığını kaydederek, ticaret savaşının sürmesi durumunda çiftçide hoşnutsuzluğun yayılacağına dikkat çekti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor