Fransa'dan Çin'le çok taraflılığı yeniden inşa etme çağrısı

2018-09-02 12:12:35 CRI

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Fransa'nın Çin'le birlikte çok taraflılığı yeniden inşa etmeyi arzuladığını söyledi.

Le Diran önceki gün Fransa'nın Poitier kentinde düzenlenen “Çin ve Asya” temalı seminerde yaptığı konuşmada, şu an dünyada belirsiz ve risklerle dolu bir ortam bulunduğunu, ABD'nin girişiminin de İkinci Dünya Savaşı sonrasında kurulan uluslararası sistemi yıkmakta olduğunu kaydetti.

Yalnızcılık politikasının sadece başarısızlığa yol açabileceğine işaret eden Le Diran, tarafların meydan okumaların karşısında çok taraflılığı yeniden inşa etmesi gerektiğini, çünkü bunun sadece ticaret değil, barış ve güvenlikle de ilgili bir konu olduğunu vurguladı.

Le Diran, Çin'i çok taraflılığın yeniden inşa edilmesi konusunda Fransa ile birlikte çaba harcama iradesine sahip bir ülke olarak gördüklerini kaydetti.

İki ülkenin yakın ilişkileri sürdürürken, birçok konuda da benzer görüşlere ve ortak hareket yeteneğine sahip olduğunu dile geitren Le Diran, Çin'in Fransa'nın sadece Asya'da değil, tüm dünyada önemli bir diyalog ortağı olduğunu vurguladı.

Le Diran, Çin'in ikilim değişikliğiyle mücadele ve Dünya Ticaret Örgütü'nün reformları konularında önemli roller oynayacağını düşündüğüne dikkat çekti.

Fransa ve Çin'in ekonomik ve ticari işbirliğini yoğunlaştırmasını arzuladıklarına işaret eden Le Diran, Çin'in ayrıca piyasasını daha çok açarak, Fransa'ya yatırımları arttırmasını istediklerini sözlerine ekledi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor