BM Genel Sekreteri Guterres'ten çatışmalara arabuluculuk çağrısı

2018-08-30 11:42:44

(Kaynak: AA)

BM Genel Sekreteri Guterres'ten çatışmalara arabuluculuk çağrısı

BM Genel Sekreteri, uluslararası barış ve güvenlik sorunlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Arabuluculuk için mevcut imkânları ve kapasiteleri bir araya getirirken cesur ve yaratıcı olmalıyız” dedi.

BMGK'de "Uluslararası Barış ve Güvenliğin Sürdürülmesi: Çatışmalarda arabuluculuk ve barışçıl çözümler" oturumunda konuşan Guterres, "Dünyada savaşlar ve arabuluculuk artık daha karmaşık hâle geliyor. Dünyada yıllarca, hatta on yıllarca süren çatışmalar kalkınmayı geri bırakıyor ve fırsatları engelliyor. Kapsamlı barış anlaşmaları daha zor ve kısa ömürlü hâle geliyor. Siyasi irade zayıflıyor, uluslararası dikkatler kayboluyor." dedi.

Dünyanın birçok yerinde durumun kötü olduğunu söyleyen Guterres, bu sorunlarla baş etmenin ve benzeri eğilimlerin üstesinden gelmenin BM'nin gücü içinde olduğunu vurguladı.

Guterres, şöyle devam etti: "İşte bu yüzden görevimin başlangıcından beri, temel önceliklerimden biri barış için diplomasi atağı oldu. Sürekli olarak vurguladığım gibi, (çatışmaları) önleyici tedbirleri önceliğimiz yapmalıyız. Bu tedbirler, arabuluculuk, barış inşası ve sürdürülebilir kalkınma yatırımlarını da içermelidir. Arabuluculuk için mevcut imkânları ve kapasiteleri bir araya getirirken cesur ve yaratıcı olmalıyız. ”

Guterres, BM'nin arabuluculuk için çeşitli metotlar da kullandığını, özel temsilciler gibi resmî kanalların dışında bölgelerdeki yerel temsilciler, kadınların ve gençlerin de dâhil olduğu sivil toplum kuruluşlarıyla yakın işbirliği içinde çalıştıklarını ifade etti.

BMGK'nin çatışmaların çözümünde merkezi bir rolü olduğuna dikkat çeken Guterres, "Bu konsey birlik olduğunda, arabuluculuk çabaları dâhil daha etkili oluruz. Konsey birlik sağlayamadığında çabalarımız sonuçsuz kalır. Dünya çapında milyonlarca insanın hayatını kurtarmak ve iyileştirmek yolunda arabuluculuğu daha etkin bir şekilde kullanma taahhüdü için çağrıda buluyorum" diye konuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor