Pompeo ve Lavrov Suriye'yi konuştu

2018-08-24 16:57:10 CRI

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi. Bakanlar Suriye ve diğer ilgili konuları konuştu.

Dışişleri sözcüsünün verdiği bilgiye göre, Pompeo, İdlib eyaletinde Suriye hükümetine bağlı güçlerin olası askeri operasyonlarından ciddi endişe duyduğunu ifade etti. Pompeo, Lavrov'dan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) çalışmalarını desteklemesi ve Suriye hükümetinin kimyasal silah kullanımının soruşturulması talebinde bulundu.

ABD, İngiltere ve Fransa 21 Ağustos günü ortak bildiri yayımlayarak, Suriye hükümetinin herhangi bir şekilde kimyasal silah kullanımına uygun şekilde karşılık verileceği uyarısında bulundu. Üç ülke ayrıca İdlib'de olası bir harekattan ciddi endişe duyduklarını da açıkladı.

Buna karşın Suriye devlet medyasında çıkan haberlerde, Suriye'nin söz konusu ortak açıklamayı güçlü şekilde kınadığı belirtildi. Suriye yönetimi, ortak bildiriyi ‘silahlı terörist gruplara verilen desteğin devamı' olarak değerlendirdi ve Suriye'nin kimyasal silaha sahip olmadığına dikkat çekildi.

Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne taraf devletler 27 Haziran'da İngiltere'nin teklifiyle OPCW'ye Suriye'de kimyasal silah kullanımını soruşturma yetkisi verdi. Rusya, OPCW'nin bu yetkiyi kullanmasına izin veren herhangi bir hüküm bulunmadığı kanaatinde. Moskova, örgütün Batılı ülkeler tarafından siyasi manipülasyon aracı olarak kullanılmasının, uluslararası hukuk ve uluslararası kurumlara zarar verdiğini savunuyor.

Bu yıl 7 Nisan'da Suriye'nin başkenti Şam'ın Guta bölgesindeki Duma kasabasında “kimyasal saldırı” gerçekleştiği bildirildi. Suriye hükümeti kimyasal silah kullanımını kesin olarak reddediyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor