Çin'den ABD'nin Ulusal Savunma Yetkilendirme Kanunu'na tepki

2018-08-14 16:59:49 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'de 2019 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Kanunu'nun imzalanmasından büyük hoşnutsuzluk duyulduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang bugün düzenlenen basın toplantısında, ABD'ye soğuk savaş ile sıfır toplamlı oyun düşüncelerinden vazgeçerek, Çin'le ilgili olumsuz kararlar almaması çağrısında bulunduklarını dile getirdi.

ABD Kongresi'nin 2019 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Kanunu ABD Başkanı Trump tarafından imzalandı, kanunda hükümetin "Çin stratejisi"nin hazırlanması ve "Taiwan ordusunun" teçhizat olarak güçlendirilmesi hakkında değerlendirme raporu gibi Çin'le ilgili olumsuz içerikler yer alıyor.

Bazı gazeteciler, bugün düzenlenen basın toplantısında Çin'in söz konusu haberi nasıl değerlendirdiğini sordu.

Sözcü Lu Kang, "Çin bu konu hakkındaki tutumunu defalarca açıkladı ve ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulundu. ABD'nin Çin'in tepkisini göz ardı ederek, Çin'le ilgili olumsuz içerikler bulunan 2019 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Kanunu'nu ısrarla onaylamasından büyük hoşnutsuzluk duyuyoruz." ifadesini kullandı.

Sözcü ayrıca ABD'nin "Tek Çin" ilkesi ile Çin ile ABD arasında imzalanan üç ortak bildiride belirlenen maddelere uymasını beklediklerini söyleyerek, ikili ilişkilere zarar vermekten kaçınılması çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, 716 milyar dolarlık askeri bütçeyi içeren 2019 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Kanunu'nu imzaladı. Söz konusu bütçenin tutarı, Afganistan ve Irak savaşından sonra yeni bir rekoru oldu.

Son 20 yılda Kongre'den en hızlı sürede geçen tasarıda 639 milyar dolarlık "temel bütçe" ve 69 milyar dolarlık "savaş bütçesi" bulunuyor.

Öte yandan, ABD ve Rusya ordularının işbirliği yapmalarını yasaklayan bu yasada, yabancı yatırımların ABD'de ulusal güvenliği tehdit edip etmediğini araştırılması, siber güvenliğe yatırımın artırılması, ABD'nin Avrupa'daki askeri varlığının artırılması ve Ukrayna ordusuna askeri yardım süresinin uzatılması gibi konular yer alıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor