ABD tarım sektöründe endişeler artıyor

2018-08-12 11:22:44 CRI

Ticaret gerginliğinin tırmanmasıyla birlikte, ABD'deki çiftçiler tarım sektörünün ciddi bir darbeye uğrayabileceğinden endişeleniyor.

ABD Tarım Bakanlığı tarafından 10 Ağustos'da yayınlanan verilere göre, 2018'de ABD'deki fasulye üretiminin 120 milyon tonu aşarak, tarihinde yeni bir rekora imza atması bekleniyor. Bunun yanı sıra, 2018-2019 yılları arasındaki fasulye stoğunun da bir önceki yıla göre yüzde 80 oranında artacağı tahmin ediliyor.

Veriler açıklandıktan sonra, Chicago Vadeli İşlem Borsası'nda fasulyenin Ağustos ayı vadeli fiyatında derhal yüzde 5'lik düşüş görüldü.

ABD Tarım Bakanlığı ayrıca, mısır üretimine yönelik beklentiyi de yükseltti. Böylece mısırın vadeli fiyatında da yüzde 3,1'lik düşüş kaydedildi.

Bu yılın başında, fasulye fiyatlarının yükselmesi ve Çin'in yoğun talebinden dolayı, ilkbaharda ABD'li çifçiler mısırdan daha çok fasulye yetiştirmeye başladı.

Çin, ABD fasulyesinin en büyük ihracat piyasası konumunda. Her sene ABD fasulyesinin yaklaşık üçte biri Çin'e satılıyor.

Ne var ki ABD hükümeti, Çin menşeli 50 milyar ABD doları değerindeki ürünlere yüzde 25'lik ek gümrük vergisi uygulama kararını açıkladıktan sonra, Çin de buna karşılık olarak aynı uygulamayı harekete geçirdi. Uygulama içinde ABD'den ithal edilen fasulyeye ek gümrük vergisi uygulanması da yer alıyor.

Uzmanlara göre, geçtiğimiz birkaç ay boyunca fasulye stoğu yapan Çin, gelecekte Brezilya'dan daha çok fasulye ithal edecek. Buna karşılık Avrupa'nın ABD'den daha fazla fasulye ithal edeceği taahhüdünde bulunmasına rağmen, yine de kaybedilen Çin piyasasının boşluğunu doldurması mümkün görünmüyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor