Rusya ve ABD Dışişleri Bakanları telefonda görüştü

2018-08-11 12:17:43 CRI

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün yaptıkları telefon görüşmesinde ABD'nin Rusya'ya uygulayacağı yeni yaptırımlar ve Suriye'deki durumu ele aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert dün yaptığı açıklamada, Pompeo'nun telefon görüşmesinde ABD'nin Rusya ile ilişkilerini düzeltmek için diyaloğu sürdürmeye hazır olduğunu vurguladığını bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan haberde, Lavrov'un konuşmada Rusya'nın eski Rus istihbarat personelinin İngiltere'de zehirlenmesi olayına katılmasından şüphelenildiği gerekçesiyle, ABD'nin Rusya'ya yeni bir yaptırım uygulamasının kabul edilemez olduğunu yinelediği belirtildi. Habere göre Lavrov, ABD, İngiltere ve diğer ülkelerin iddialarını desteklemek için kanıt sunamadığına işaret etti. Ayrıca iki Bakan'ın, her iki ülkenin çıkarlarını ilgilendiren sorunlar hakkında temasların sürmesini kabul ettiği de kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 8 Ağustos 2018 tarihinde yaptığı açıklamada, Mart ayında eski Rus istihbarat personelinin İngiltere'de zehirlenmesinden dolayı Rusya'ya yaptırımlar uygulayacağını ve ilgili yaptırımların 22 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacağını duyurmuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise, ertesi gün yaptığı açıklamada, ABD'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarına karşılık gereken tedbirlerin alınacağını açıklamıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor