Haber analiz: ABD'nin ‘kara delik' politikaları küresel büyümeyi engelliyor

2018-08-09 20:44:06 CRI

CRI Haber Merkezi

ABD yönetimi, 8 Mayıs'ta, üç sene önce varılan İran Nükleer Anlaşması'ndan çekildiklerini açıklamıştı. Bu adımın ilk etkileri, önceki gün görülmeye başladı.

ABD, İran'a yönelik ekonomik yaptırımları kısmen tekrar başlattı. Yaptırımlar, otomotiv, havacılık, altın ve diğer önemli metal ticaretlerini hedefliyor. ABD yönetimi aynı zamanda, İran'la ticaret yapmaya devam edenlerin ABD'yle ticaret yapamayacağı uyarısında da bulundu.

Bu durum, Fransa'nın iki büyük otomotiv şirketi PSA Peugeot Citroen ve Renualt'u etkiledi. Geçen sene İran'da 445 bin araç satışı gerçekleştiren Peugeot Citroen, bu sene İran'daki faaliyetlerini askıya almak zorunda kalacak. Renault şirketi ise önceden davranarak, İran'daki iş hacmini azalttı ve bu da yılın ilk yarısında bu ülkedeki satışlarının yüzde 10'un üzerinde azalmasına neden oldu.

ABD'nin politikaları gelişimi olumsuz etkiliyor

ABD'nin mevcut yönetiminin iktidara geldikten sonra hayata geçirdiği bazı politikalar, uzaydaki her bir “kara delik” gibi, küresel ekonomik büyümedeki parlak noktaları bir bir içine alarak yutuyor. İran Nükleer Anlaşması'ndan çekilip, İran'a kapsamlı ekonomik yaptırımları yeniden başlatmak da işte bu politikalardan biri.

Ancak bu “kara delik” politikalarının olumsuz etkileri, daha çok 5 Kasım'dan sonra belli olacak. Çünkü ABD İran'a enerji, petrol ve finans gibi alanları kapsayan ikinci tur yaptırımları 5 Kasım'da başlatacak. Washington yönetimi, İran'ın petrol ihracatını sıfıra düşürme tehdidinde bulundu.

ABD merkezli Merrill Lynch Bankası tarafından Temmuz ayında yayınlanan bir raporda, ABD'nin İran'ın petrol ihracatına “sıfır tolerans” politikası uygulaması durumunda, küresel petrol fiyatının varil başına 120 dolara çıkması öngörülüyor.

Petrol fiyatları, ABD yönetiminin Kasım 2016'da seçimi kazanmasından bu yana geçen sürede yüzde 50 yükseldi. Petrol fiyatındaki zam, benzin ve doğalgaz fiyatlarının artması, enflasyonun yükselmesi, taşımacılık ve imalat sektörlerinin bu durumdan kötü etkilenmesi, ekonomik girişimlerin azalması, halkın gelirinin düşmesi ve işletmelerin kârları ile halkın tüketiminin daralması gibi zincir etkilere yol açtı.

Washington yönetiminin başlattığı ticari savaş, şüphesiz ki küresel ekonomik büyümeyi etkileyen diğer bir “kara delik”.

“O milyarderin” son zamanlarda Twitter hesabından “ticari savaşın zaferine ulaşıyor” gibi açıklamalar yapmasına rağmen; uzmanlara göre, küresel ekonomik büyüme ticaretle sıkı şekilde bağlantılı. Özellikle ek gümrük vergisi uygulaması, en son olarak küresel ticaret hacmini ve ticarete yönelik güveni etkileyecek. Bu da ekonomik durgunluğa ve enflasyona yol açarak, küresel ekonomiyi geriye sürükleyecek.

IMF uyardı

Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel ekonomide olumlu gelişme eğiliminin uzun sürmeyeceği uyarısında bulundu. IMF, küresel ekonomik büyümenin 2020'de yüzde 0,5 oranında gerileyeceği, yani 430 milyar dolar azalacağı tahmininde bulundu.

Dünya Bankası tarafından Haziran ayında yayınlanan raporda da, ticari anlaşmazlıklardaki tırmanışın küresel ticarete getirdiği etkilerin 2008'de yaşanan finansal krizden daha az olmayacağı ve bu durumdan en çok gelişmekte olan ülkelerin etkileneceği kaydedildi. Söz konusu raporu hazırlayanlardan ekonomist Franziska Ohnsorge, ticari korumacılığın gerçek tehlike olduğuna işaret etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor