Nagazaki'de 73 yıl sonra 74 bin atom bombası kurbanı anıldı

2018-08-09 20:25:40 CRI

Nagazaki'de 73 yıl sonra 74 bin atom bombası kurbanı anıldı

Tam 73 yıl önce bugün Japonya'nın Nagazaki kentine atom bombası atıldı. Düzenlenen törende hayatını kaybedenler anıldı, benzer bir trajedinin tekrar yaşanmaması dilendi. Nagazaki'deki törene ilk kez Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri de katıldı.


Amerika Birleşik Devletleri'nin, İkinci Dünya Savaşı'nın son günlerinde Japonya'nın Nagazaki kentine attığı atom bombasında hayatını kaybedenler törenle anıldı.


ABD'ye ait bir bombardıman uçağından 9 Ağustos 1945'te atılan “Fat Man” kod isimli atom bombası ülkenin güneybatısındaki liman kentinde yerel saat ile 11.02'de patlamış ve patlama sonrası yayılan radyasyonla birlikte yaklaşık 74 bin insan hayatını kaybetmişti.


ABD'nin atom bombası saldırısının 73'üncü yıldönümünde çanlar bir kez daha kurbanlar için çalındı. Bu yılkı anma törenlerinde bir ilk de yaşandı. Nagazaki'deki törene ilk kez bir Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri katıldı.


BM Genel Sekreteri Antonio Guterres törende yaptığı konuşmada, dünyanın nükleer silahlardan tamamen arındırılması çağrısı yaptı.


Gutteres, "73 yıl geçti ancak nükleer savaş korkusu hala sürüyor. Japonya da dahil milyonlarca kişi hala bu korkuyla yaşıyor. Nükleer silahların tamamen yok edilmesi Birleşmiş Milletler'in öncelikleri arasında" dedi.


Japonya Başbakanı Abe de nükleer silah sahibi olan ve olmayan devletler arasındaki farkın kapatılması ve nihai olarak bu silahlardan arındırılmış bir dünyanın tesis edilmesi çağrılarını yineledi.


Nagazaki valisi Tomihisa Taue de, ülkesinin Birleşmiş Milletler Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması'na dahil olması çağrısı yaptı.


Tarihte atom bombasıyla hedef alınan tek ülke olan Japonya nükleer silahları bulunan ülkelerin katılmamasını gerekçe göstererek Birleşmiş Milletler anlaşmasına imza atmıyor.


6 Ağustos 1945'te Hiroşima'ya atılan bombanın şoku atlatılamamışken, ABD savaş uçakları üç gün sonra Nagazaki'yi hedef aldı.


Kente atılan atom bombası 74 bin kişinin ölümüne yol açtı. Japonya'nın saldırının ardından teslim olmasıyla İkinci Dünya Savaşı sona erdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor