Suudi Arabistan: Kanada ile anlaşmazlığımızda arabuluculuğa gerek yok

2018-08-09 10:11:06

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cübeyr, ülkesinin Kanada ile yaşanan diplomatik anlaşmazlıkta arabuluculuya ihtiyaç duymadığını açıkladı.
Adil el Cübeyr, dün Riyad'da düzenlenen basın toplantısında, Kanada'nın büyük bir hata yaptığını, bu hatanın düzeltilmesi gerektiğini vurguladı.

Mevcut anlaşmazlıkta arabuluculuk imkânının bulunmadığını belirten Suudi bakan, Kanada'ya yönelik ilave tedbirler uygulamayı gözden geçirdiklerini ifade etti.

Kanada Dışişleri Bakanlığı, 3 Ağustos'ta sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'a kadın haklarını savunan aktivistleri serbest bırakma çağrısında bulunmuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı da bunun üzerine 6 Ağustos'ta bir açıklama yaparak, önce Kanada'nın Riyad Büyükelçisi Dennis Horak'ı istenmeyen kişi ilan etmiş, daha sonra büyükelçiden 24 saat içerisinde ülkeyi terk etmesini istemişti.

Kanada'daki büyükelçisini de geri çağıran Suudi Arabistan, bununla yetinmeyerek Kanada ile ticaret, yatırım ve eğitim alanlarındaki tüm ilişkilerini dondurmuştu.

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, gelişmeler üzerine, ülkesinin Suudi Arabistan'a dönük tutumundan vazgeçmeyeceğini açıklamıştı.

Ancak İngiliz basınında yer alan haberlerde, Kanada'nın şu an İngiltere'nin de aralarında yer aldığı bazı ülkelerden krizde arabuluculuk yapmalarını istediği iddia edildi.

Öte yandan, Kanada Başbakanı Justin Trudeau da konuyla ilgili dün yaptığı değerlendirmede, Suudi Arabistan ile diplomatik temasların devam ettiğini, Dışişleri Bakanı Freeland'in Suudi mevkidaşıyla uzun bir görüşme yaptığını hatırlattı.

Trudeau, “Her koşulda Kanada'nın değerlerini, evrensel değerleri ve insan haklarını korumayı sürdüreceğiz” dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor