IMF Başekonomisti: ABD'nin ticaret açığını kapatma yöntemi yanlış

2018-08-08 15:07:14

IMF Başekonomisti: ABD'nin ticaret açığını kapatma yöntemi yanlış

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başekonomisti Maurice Obstfeld, ABD'nin ek vergi tedbirleriyle ticaret açığını kapatma arayışının yanlış olduğunu vurguladı.

Obstfeld, kısa süre önce basına verdiği demeçte, Trump yönetiminin ticaret açığı konusundaki yanlış algısının daha fazla korumacı girişimlere yol açabileceğine dikkat çekerek, bunun küresel ticaret dengesizliğini çözemeyeceği gibi, ticari gerginlikleri daha da şiddetlendireceğini ve küresel ekonomik büyümeyi engelleyeceğini kaydetti.

Obstfeld, ABD'nin ek vergi uygulamalarını sürdürmesi hâlinde, doların güçlü pozisyonunu koruyacağı, bunun ABD'nin ihraç ettiği ürünlerin fiyatlarını daha da yükselterek, ülke ihracatına zarar getireceğini ifade etti.

ABD Doları'nın değerinin yükselmesiyle alım gücünün de yüksek olacağına işaret eden Obstfeld, bunun ABD'nin ithalatını artırırken, ticaret açığını daha da genişleteceğini belirtti.

Obstfeld, ABD'nin ticaret açığına yol açan esas unsurların makro ekonomiyle ilgili olduğunu hatırlatarak, vergi indirimi ve harcamaların artırılması gibi teşvik tedbirlerinin söz konusu açığı daha da büyütebileceğini söyledi.

ABD Ticaret Bakanlığı'ndan verilen bilgilere göre, ABD'nin mal ve hizmet ticaretinde verdiği açık, yılın ilk yarısında yüzde 7,2 oranında artarak 291 milyar 200 milyon dolara ulaştı.

Bu gelişme, iç ve dış kamuoyunda Trump yönetiminin ek vergi tedbirlerinin ticaret açığını kapatmayacağının ispatı olarak yorumlandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor