ABD'nin yaptırım kararı destek görmedi

2018-08-08 09:56:02

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'a yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören kararı nükleer anlaşmaya taraf ülkelerden destek görmedi.

ABD'nin İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesi çerçevesinde uygulamaya geçen kararname 7 Ağustos'tan itibaren yürürlüğe girecek.

Kararnamede, "İran'ın ABD Doları'na ve değerli metallere erişimine, enerji sektörüne, ABD'nin kara listesindeki vatandaşlarına, nakliyat ve gemi yapımı ve liman operasyonlarına destek verenlere" yaptırım uygulanması talimatı veriliyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada, Rusya'nın İran nükleer anlaşmasının geçerliliğinin korunması ve anlaşmanın etkin şekilde uygulanması için tüm olanakları kullanacağını açıkladı. Açıklamada, Rusya'nın İran ile ticari ve ekonomik işbirliğini sürdürmeye devam edeceği de belirtildi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da aynı gün basına verdiği demeçte, ABD'nin yaptırım kararına rağmen, Almanya ve AB'nin İran ile ekonomik ve ticari işbirliğini etkin bir şekilde koruyacağını kaydetti. Maas, Avrupalı işletmelerin İran'daki yasal haklarını korumak için tedbirler alacaklarını da bildirdi.

ABD'nin yaptırım kararına karşı çıkılan bir açıklama da Londra'dan geldi.

İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson, dün Washington'da yaptığı açıklamada, İran nükleer anlaşmasını, taraflar arasında bu konuda varılmış “mümkün olan en iyi anlaşma” olarak niteledi. Williamson, “Hiçbirimiz, bu kusursuz bir anlaşmaymış gibi davranmıyor; fakat anlaşma gerçekten herkesin fayda sağladığını düşündüğüm bir dizi tedbir getirdi” ifadesini kullandı.

İngiliz bakan, ABD'yi yeniden masaya oturtmak için ilgili taraflarla birlikte çalışacaklarını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor