ABD, İran'a yaptırımları yeniden devreye soktu

2018-08-07 10:32:54

Beyaz Saray, bugünden itibaren finans, madencilik ve otomotiv gibi enerji dışı bir dizi alanda İran'a yeniden yaptırım uygulayacaklarını açıkladı. AB ise Avrupalı firmaların çıkarlarını koruma ve söz konusu yaptırım kararına karşı çıkma konusunda kararlı olduğunu bildirdi.


Beyaz Saray tarafından yayımlanan kararnameye göre, İran hükümetinin ABD Doları ile değerli madenleri almasına ve yazılım ve otomotiv alanlarında ticaret yapmasına destek sağlayanlara yaptırım uygulanacak. Ayrıca İran'ın milli para birimiyle ticaret yapmasına ve tahvil çıkarmasına da yaptırım getirilecek.


Kararnamede, gemi yapımı ve petrol şirketleri ile yabancı finans kuruluşlarının İran'ın merkez bankasıyla ticaret yapmasını engelleyen yaptırımlar da dâhil olmak üzere İran'a yönelik ambargoların 5 Kasım'dan itibaren geçerli olacağı belirtildi.


Öte yandan, AB Komisyonu resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, Avrupalı şirketlerin çıkarlarını korumak için söz konusu yaptırımlara karşı çıkan talimatnamenin bugünden itibaren yürürlüğe gireceğini kaydetti. Talimatname gereğince, Avrupalı şirketlerin, AB Komisyonu'ndan özel izin aldığı sürece ABD'nin yaptırımlarına uyma yükümlülüğü bulunmuyor. Herhangi bir yabancı mahkemenin ABD'nin yaptırım tedbirlerine göre aldığı kararlar da geçersiz sayılacak.


AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile İngiltere, Fransa ve Almanya'nın dışişleri bakanları tarafından yapılan ortak açıklamada, ABD'nin yaptırım kararından derin esef duyulduğu belirtildi. Açıklamada,  İran nükleer sorununa ilişkin kapsamlı anlaşmayı sürdürmenin uluslararası düzene saygının bir göstergesi olduğu, Avrupalı ve İranlı işletmelerin meşru ticaret hakkının korunacağı vurgulandı.     

Bununla birlikte, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün ABD'nin nükleer anlaşmaya geri dönmesi halinde bu ülkeyle müzakereye açık olduklarını söyledi.

İran devlet televizyonunda canlı yayında açıklamalar yapan Ruhani, "Yaptırım uygularken müzakereye davet etmenin bir anlamı yok. Müzakere için şartımız karşı tarafın sadakatini göstermesi ve nükleer anlaşmadaki taahhütlerine geri dönmesidir. Bizim müzakere için ön koşulumuz yok." dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor