Suudi Arabistan ile Kanada arasında diplomatik kriz

2018-08-07 09:56:49

Suudi Arabistan, ülkedeki insan hakları durumunu eleştiren Kanada'nın Riyad Büyükelçisi'nden ülkeyi 24 saat içinde terk etmesini istedi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkenin Ottawa Büyükelçisi Nayif bin Bender es-Sediri de istişare amaçlı merkeze çağrıldı.

Kanada'nın tutumunun uluslararası hukukun en temel ilkelerini ihlal ettiği, bunun Suudi Arabistan hükümeti tarafından kabul edilemez olduğu vurgulanan açıklamada, Kanada ile tüm ticari ilişkilerin de dondurulduğu bildirildi.

Suudi Arabistan Havayolları'ndan aynı gün yapılan açıklamada, 13 Ağustos'tan itibaren Toronto'ya düzenlenen seferlerin durdurulacağı duyuruldu.

Suudi Arabistan eğitim ve sağlık bakanları da Kanada'da eğitim gören öğrenciler ile ailelerinin yanı sıra, tedavi gören vatandaşların diğer ülkelere gideceklerini açıkladı.

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland'in ve Kanada Büyükelçiliği'nin geçen hafta sosyal medyadan yaptıkları açıklamalarda, Suudi Arabistan'ın insan hakları aktivistlerini tutuklamasından kaygı duyulduğu ifade edilmiş, bu kişilerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulunulmuştu.

Öte yandan, Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Suudi Arabistan'la yaşadıkları gerginlik ile ilgili dün yaptığı açıklamada, ülkesinin diplomatik tutumunu değiştirmeyeceğine dikkat çekti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor